Kırıkkale’de 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Etkinliği Düzenlendi
Gündem 71 Editörü • 4 Nisan 2023 22:29
Kırıkkale’de 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Etkinliği Düzenlendi
Kırıkkale Haber

Kırıkkale’de 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla kent meydanında etkinlik düzenlendi.

Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Ali Özdemir ve beraberindekilerin de katıldığı etkinlikte vatandaşlara otizmi simgeleyen mavi renkli balonlar ile bilgilendirici el broşürleri dağıtıldı.

Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) idarecileri, öğretmenler ve gönüllülerce Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte renkli görüntüler yaşandı.

Merkezin müdürü Eda Subaşı, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün farkındalık yaratmak ve insanların bilinçlendirilmesi amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Öğrencilerin ve ailelerin bilgilendirilmeleri amacıyla vatandaşlara broşür de dağıttıklarını belirten Subaşı, “Bugün farkındalık kazandırmak için bir etkinlik düzenledik. Otizm spektrum özelliği bir bozukluk ya da hastalık değildir. Doğuştan gelen bir farklılıktır ve o çocuklarımız çok özeldir. Özellikle 3 yaşından itibaren bir belirti ortaya koyuyorlar. Bunun aileler tarafından fark edilmeleri gerekiyor. Çünkü erkan yaşta eğitim bu çocuklar için çok önemli sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu konuda ailelere tavsiyemiz çocuklarını çok iyi tanımaları gerekiyor.” dedi.

Subaşı, merkez olarak kendilerine başvuran aileler olduğunda bireysel değerlendirme ve tanılamadan geçirdikten sonra en uygun sınıf ve okula gerekli yönlendirmelerin yapıldığını sözlerine ekledi.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!