Kırıkkale’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
Gündem 71 Editörü • 30 Ekim 2023 09:50
Kırıkkale’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, yurdun her noktasında olduğu gibi cumhuriyet şehri Kırıkkale’de de coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla Fevzi Çakmak Caddesi’nde tören düzenlendi.

Kırıkkale Valisi Mehmet Makas, Mühimmat ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş ile Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, vatandaşların ve çocukların bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 81 ile göndermiş olduğu Cumhuriyet Bayramına özel mesajı okundu.

Vali Makas törende yaptığı konuşmada, 7 düvele karşı mücadele ederek kazanılan Cumhuriyetin 100. yılını birlikte idrak etiklerini ve bugün, tarihin en anlamlı günlerinden birini yaşadıklarını söyledi.

Millet olarak yeniden doğuşlara imza attıklarını hatırlatan Makas, “Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere şanlı ecdadımızı, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz.” dedi.

Kırıkkale halkını ve gençleri selamlayarak onlara seslenen Makas, şöyle konuştu:

“Kahraman Türk Milleti tarihinden bu yana kadar bayrağı, vatanı, bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığı için hiçbir bedel ödemekten kaçınmamıştır. Türk Milleti 1923 yılında şehitlerin aziz kanıyla yeni bir devlet kurmayı başarmış ve tüm kara bulutları dağıtıp düşmana bu ülkenin geçilemez olduğunu göstermiştir. “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz!” emriyle ayağına vurulan asırlık zincirleri parçalayan milletimizin bu destansı mücadelesi azimle dolu bir geçmişi temsil etmektedir. Dünya politikasında ve ekonomisinde söz sahibi olmak ve her alanda büyüyen, gelişen Türkiye için adalet, merhamet ve iyilik değerleri ile insanlığa ve mazluma çare olmaya var gücümüzle çalışmak; verilen asırlık mücadelelerin ardından kazanılan bu zaferlerin devam etmesi adına çok önemlidir.”

Devletin sahibinin millet olduğuna vurgu yapan Makas, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Bugün, cumhuriyetin ruhuna uygun bir şekilde devletin sahibinin millet olduğu gerçeğini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadan her alanda bu mücadeleyi sürdürme sorumluluğunu omuzlarımızda hissediyor, Millet olarak Türk’ün çağına Türkiye Yüzyıl’ına emin adımlarla hep beraber yürüyoruz. Yeni yüzyılda yüce Türk milletinin son devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin lider ülke olma inancımızla başta Filistin ve Gazze olmak üzere, Ukrayna olmak üzere tüm dünyaya barış, adalet ve hoşgörüyü yine aziz milletimizin getireceğini tüm dünyaya haykırıyoruz. Cumhuriyet Bayramı’mızı ve yüzüncü yılımızı, Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcını en içten dileklerimle kutluyorum.”

Konuşmaların ardından kent genelinde resim, şiir, kompozisyon ve afiş yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Daha sonra ise Millî Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Müdürlüğünce hazırlanan “İstiklâl Yolu” adlı drama gösterisi, vatandaşlar tarafından beğeni ile izlendi.

Duygulu anların yaşandığı gösteride bazı protokol üyeleri gözyaşlarını tutamadı.

Öte yandan İl Jandarma Komutanlığına ait jandarma personeli ve beraberinde “Tutar” isimli köpekle yapılan gösteri de tören alanındakiler tarafından büyük beğeni aldı.

Şiirlerin okunması, diğer etkinlikler ile tören geçişinin ardından düzenlenen program son buldu.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!