Kırıkkale’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
Gündem 71 Editörü • 29 Ekim 2022 20:11
Kırıkkale’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, yurdun her noktasında olduğu gibi cumhuriyet şehri Kırıkkale’de de coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu yıl dönümü dolayısıyla Fevzi Çakmak Caddesi’nde tören düzenlendi.

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Mühimmat ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş ile Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 81 ile göndermiş olduğu Cumhuriyet Bayramına özel mesajı okundu.

Vali Tekbıyıkoğlu törende yaptığı konuşmada, “Gazilerimizin ve yastığı mezar taşı, yorganı vatan toprağı olan şehitlerimizin şahitliğinde, ceddimizin ve başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere son devletimizi kuranların manevi huzurunda, devletimizin en büyük gününü kutlamak için toplandık.” dedi.

Bugün 81 ilde cumhuriyeti kutlamak için bayraklarla meydanlarda olduklarını belirten Tekbıyıkoğlu, şunları söyledi: “Bu meydanlara çok uzun ve meşakkatli yollardan geldik. Zalimin bize biçtiği kefenleri yırtarak geldik bu günlere. Seferberliklerden ve dolup dolup boşalan kışlalardan, kıtlıklardan ve gidilip dönülmeyen çöllerden, gonca gülün tazelerinin kırıldığı cephelerden geldik bu günlere. Yolsuz, okulsuz, ilaçsız, ışıksız günlerden geldik bu günlere. Allah Allah nidalarıyla, düğüne gider gibi, cenge giden yiğitleri, cephenin mermisini canının paresinden yeğ tutan anaları arkamızda koyup geldik bu günlere.  Bizler daha müreffeh yaşayalım diye nefislerine kelepçe vuran, yemeyen, istemeyen babalarımızı, annelerimizi, dedelerimizi, ninelerimizi arkamızda bırakarak geldik bu günlere.”

Hedeflerinin ecdadın şanlı hikâyesini devam ettirmek olduğunu hatırlatan Tekbıyıkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçmişten kuvvet alıp ileriye atılmaktır hedefimiz. Sadece necip milletimiz için değil, sadece bölgemiz için değil, dünyadaki tüm mazlum milletlerin hakkı için, yeni bir medeniyet anlayışı için, geleceğin büyük Türkiye’sidir hedefimiz. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ü ve onunla beraber bu kutlu mücadeleyi veren silah ve mesai arkadaşlarını, vatan için gözlerini kırpmadan özlemlerini içlerine atarak çocuklarını savaşa gönderen anne ve babaları, şahadet muştusunu almasına rağmen sanki her an kapıdan içeriye girecekmiş gibi savaşa giden, eşlerini ölüm döşeğinde dahi bekleyen vakur, iffetli memleket kadınlarını ve üstün fedakarlıkları ile vatan topraklarını bizlere emanet eden, ilkbaharın tazeliğini, yazın kavurucu sıcağını, sonbaharın hüznünü ve kışın dondurucu soğuğunu cephelerde, at sırtında, siperlerde ve mevzilerde geçirmiş bütün şehitlerimizi ve ahirete ulaşmış gazilerimizi saygıyla anıyorum. Bayramınızı bu duygularla tebrik ediyor sevgi ile saygılarımı sunuyorum.”

Konuşmaların ardından kent genelinde resim, şiir, kompozisyon ve afiş yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Daha sonra ise Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Ölümsüz Kahramanlar” adlı tiyatro gösterisi, vatandaşlar tarafından beğeni ile izlendi.

Renkli görüntülerin yaşandığı törende halk oyunları gösterisi ve diğer etkinliklerin ardından düzenlenen tören son buldu.

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!