Kırıkkale’de 500 Kişiye Covid-19 Testi Yapıldı
Gündem 71 Editörü • 17 Haziran 2020 18:14
Kırıkkale’de 500 Kişiye Covid-19 Testi Yapıldı

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) ve Sağlık Bakanlığı tarafından Kırıkkale’nin de aralarında bulunduğu pilot illerde başlatılan uygulama kapsamında Kırıkkale’de 500 kişiye Korona virüs testi yapıldı.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürülüğü ekipleri il merkezi ve ilçelerde yaptığı tarama çalışmaları ile rastgele belirlediği adreslerde, kişilerin rızası dahilinde her haneden (1) kişi olarak il genelinde 2 bin 308 kişiye PCR testi için sürüntü , ELİSA testi için de kan örneği alarak Covid-19 testi yapıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kırıkkale Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzman Dr. Hasan Demirtaş; “TÜİK tarafından Kırıkkale’de belirlenen 2 bin 308 adres var. Ekipler bu adreslere giderek her haneden seçilmiş bir kişiyle önce anket yapıyor daha sonra ateş, öksürük, solunum sıkıntısı ve ishal gibi herhangi bir şikayetinin olup olmadığını soruyor. Sonra burun ve boğazdan sürüntü örneği alıyorlar. Son olarak kan örneği alarak işlemlerini bitiriyorlar. Araştırmaya başlayalı 4-5 gün oldu. Bugüne kadar 500 vatandaş ziyaret edildi. 12-13 günde bu araştırmayı bitirmeyi planlıyoruz. İlimizde 25 ekibimiz mevcut. Her ekipte bir doktor, bir sağlık memuru, bir laborant, bir de şoför arkadaşımız mevcut. Sağlık Bakanlığımız bu araştırmayla ilimizde ve ülkemizde yeni tip koronavirüs hastalığı provenansı ne durumda, geçirim düzeyi nedir, bunları belirlemeyi düşünüyor. Vatandaşlardan ricamız evlerine gelen sağlık çalışanlarımıza yardımcı olmaları ve bu araştırmaya gönüllü olarak katılmalarıdır. Test sonuçları aynı gün çıkıyor. Sonuçlar e-Devlet üzerinden e-Nabız sistemine düşüyor. Eğer pozitif vaka düşerse vatandaşın bakmasını beklemeden iletişime geçerek tedavi sürecine başlıyoruz. Kırıkkale olarak salgın konusunda iyi durumdayız diyebiliriz.” dedi.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!