Kırıkkale’de Ahilik Haftası Kutlandı
Gündem 71 Editörü • 17 Eylül 2019 21:39
Kırıkkale’de Ahilik Haftası Kutlandı

Kırıkkale Belediyesi, Valilik ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin Ahilik Haftası nedeniyle ortak düzenlediği programa Belediye Başkanı Mehmet Saygılı Vali Yunus Sezer ve il protokolü, esnaf ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Ahilik haftası Kutlamaları ilk olarak Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı Süleyman Köstekli’nin il protokolünü ziyareti ile başladı. Daha sonra kutlama etkinlikleri Belediyemiz önünden Mehter takımı eşliğinde Zafer Caddesinden İl Kültür Merkezi önüne kadar kortej yürüyüşü yapıldı.

Kortej yürüyüşünün ardından Program İl Kültür Merkezinde devam etti. Burada Belediye Başkanı Mehmet Saygılı bir konuşma yaptı. Konuşmasında “Ahilik ile sayılmış olan kurallar aslında bir insanın meziyetinde asgari olması gerekir. Dürüstlük, Her insan dürüst olmak zorunda bütün kuralların tamamı aynı zamanda esnaflar vasıtasıyla insanlara örnek olan davranışlardır. Sadece esnaflarımızın değil ticaret erbaplarının değil bütün insanlarımızın uyması dileğiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Ahilik Haftasının ve Ahiliğin katmış olduğu ilkelerin başta İlimiz olmak üzere tüm Ülkemize hayırlar getirmesi temennisinde bulunan Vali Sezer ise yaptığı konuşmada; “21. yüzyıla geldiğimiz halde halen daha yitiği arar gibi geçmişe özlemimizi dile getiriyoruz. Halen daha bizden bin yıl önce bu toprakları vatan yapan insanların koymuş olduğu kaidelere, intizama olan özlemimizi dile getiriyoruz. Ahilik Haftası’ nın bu yıl 32’incisini düzenliyoruz, seneye 33’üncüsü olacak ama yine burada toplanacağız ve toplandıktan sonra tekrar hayatımıza döneceğiz, bu ilkelerden bihaber şekilde hayatımızı devam ettireceğiz. Söz açılınca hep vatan, millet sevgisinden, doğruluktan, dürüstlükten bahsederiz. Ama bu doğruluğun, dürüstlüğün, bu kaidelerin hayatımızda ne kadar yer ettiğini, ne kadar uygulamaya geçirdiğimizi kimse sorgulamaz. Her şeyimiz sözden ibaret olmuş. Aradan bin yıl geçmiş biz halen geçmişe özlem duyuyoruz. Bizim asıl görevimiz bize bırakılan bu emaneti bir adım daha öteye götürmek değil mi? Esnaf, idareci ve hangi konumda olursak olalım hem emanete sahip çıkacağız diyoruz, hem de geçmişe özlem duyuyoruz. Geçmişteki konulardan bahsedip, sözel olarak dile getiriyoruz ama hiçbir şekilde bunu uygulamıyoruz. Biz aslında geldiğimiz yüzyılda şunu da yaptık her şeyin çakmasını oluşturduk. Dolayısıyla toplumsal ve ekonomik krizlerin, eğitimde yaşadığımız sıkıntıların hepsinin başlangıcı ve müsebbibi bu aslında. Toplumumuzun her aşamasında kapıdan dışarı çıkar çıkmaz karşı karşıya geldiğimiz esnaflarımızdan, sanayicimizden, zanaatkarlarımızdan öğreneceğimiz bir şeyler olacaktır. Çünkü zanaatkarlar aynı zamanda öğreticidir. Aynı zamanda peygamberlik mesleğini ihtiva etmektedirler. Peygamberlerin kimisi terzidir, kimisi marangozdur. Bunların hepsinin bir mesleği vardır. Bu mesleklerin hepsi aslında sabır, helal rızık ve bir öğreti gerektirir. Bir çırağı eğiterek hayata kazandırmaya vesile olmayı gerektirir.” dedi.

Programda araştırmacı yazar Erdoğan Aslıyüce, ahilik konusunda katılımcılara konferans verdi. Halk oyunları gösterisinin ardından Vali Sezer’e, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’ya ve Odalar Birliği Başkanı Köstekli’ ye Şed kuşatıldı. Yılın Ahisi, kalfası ve çırağına plaket verilmesinden sonra program, M. K. E. Açık Hava Düğün Salonunda Halk Eğitim Merkezi ve Emir Ali Elitok El Sanatları Sergisi ile devam etti. Katılımcılara “ahilik pilavı” ikram edilmesinin ardından tören sona erdi.

ahilik-kirikkkale-1 Kırıkkale'de Ahilik Haftası Kutlandı

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!