Kırıkkale’de Ata Cemevi Açıldı
Gündem 71 Editörü • 24 Eylül 2023 20:08
Kırıkkale’de Ata Cemevi Açıldı

Kırıkkale’nin Delice ilçesi Çatallı köyünde yapımı tamamlanan Çatallı Köyü Ata Cemevi’nin açılışı yapıldı.

Vali Mehmet Makas ve beraberindekilerin katıldığı açılışta Alevi Dedesi Kasım Güvercin tarafından ‘Gülbengi’ duası yapıldı daha sonra da kurban kesildi.

Vali Makas programda yaptığı konuşmada, hangi inanca sahip olursa olsun 86 milyon vatandaşın inancının ve imanının devletin güvencesi altında olduğunu belirterek, “Emin olun cami de bizim, cemevi de bizim. Hangi inanca sahip olursa olsun 86 milyon vatandaşımızın inancı, imanı devletin güvencesi altındadır. Cemevlerine camilere yapılmayanı yapmaya başladık. İyi mi yaptık? İyi yaptık. Gecikmiş bir hareket miydi? Gecikmiş bir hareketti. İnşallah bunun devamı gelecek. Bu çalışmaları devam ettirecek olan yine bizleriz. Bu işi tamir edeceğiz. Birbirimize kenetleneceğiz. Emin olun Anadolu insanı kenetlendiği gün dünyayı yönetir.” dedi.

Ülkede tüm vatandaşların birlik ve beraberlik içinde olduğuna dikkat çeken Makas, şöyle konuştu: “Birbirimize kenetleneceğiz. Çünkü biz sadece misak-i milli sınırlar içinde beklenen bir millet değiliz. Zaten bir ve beraberiz. Misak-i millimizi kimseye parçalattırmayız. Ama bizden artık kalan coğrafya da adaleti bizden bekliyor. Gayri Müslim coğrafya da adaleti bizden bekliyor. Dolayısıyla bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız. Birbirimizi seveceğiz. Birbirimizi sevmediğimiz müddetçe mesafe kat etme imkanımız yok. Birbirimizi sevmediğimiz müddetçe iman etmiş sayılmayız. İmanın gereği, kardeşliğin gereği birbirimize kenetleneceğiz. Bu, Allah’ın izniyle tamir edilmeye başlanıyor. Bu tamirden bölücülükten geçinenler rahatsız oluyor. Biz, bir ve beraberiz. Alevi kültürü bizim başımızın tacıdır.” dedi.

Düzenlenen programa; Vali Makas’ın yanı sıra Ankara Ayaş Kaymakamı aynı zamanda Kültür Bakanlığı Alev-i Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkan Yardımcısı Muharrem Eligül, Delice Kaymakamı Mustafa Babacan, Delice Belediye Başkanı Turgut Özdem, Adalet ve Kalkınma Partisi Kırıkkale İl Başkanı Engin Pehlivanlı, Alevi İnanç Birliği Vakfı Başkanı Kasım Güvercin ve vatandaşlar katıldı.

kirikkale-delice-ata-cemevi-1 Kırıkkale'de Ata Cemevi Açıldı
kirikkale-delice-ata-cemevi-2 Kırıkkale'de Ata Cemevi Açıldı
kirikkale-delice-ata-cemevi-3 Kırıkkale'de Ata Cemevi Açıldı
kirikkale-delice-ata-cemevi-4 Kırıkkale'de Ata Cemevi Açıldı
kirikkale-delice-ata-cemevi-5 Kırıkkale'de Ata Cemevi Açıldı

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!