Kırıkkale’de Ceylan Derisi Üzerine İşlenmiş İncil Ele Geçirildi
Gündem 71 Editörü • 15 Haziran 2020 23:47
Kırıkkale’de Ceylan Derisi Üzerine İşlenmiş İncil Ele Geçirildi
Kırıkkale Haber

Kırıkkale’de jandarma ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda ceylan derisi üzerine işlenmiş İncil betimleri olan 3 adet dua kitabı ele geçirildi.

Alınan bilgiye göre, Kırıkkale İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Kırıkkale Merkeze bağlı Yukarı Mahmutlar Köyünde şüpheli bir kişiyi takibe aldı. Şüphelide bulunan  tarihi eser niteliğindeki ‘İkonografik Dua Kitaplar” için 2 milyon 500 bin TL’ye  pazarlığa giren sivil Jandarma ekipleri, kitapları satmaya çalışan (M A.) isimli şahısla buluşma sağladı.

Pazarlık esnasında tarihi niteliği olan kitapları yanında getirdiği tespit edilen (M A.) isimli şahıs, yapılan operasyon neticesinde suçüstü yakalandı. Söz konusu şahsın beraberinde getirdiği kitapların Hıristiyanlığın ilk dönemlerine ait ikonografik sahnelerin tasvir edildiği dini görsellerden oluştuğu ve Suriye’den kaçak yollarla Türkiye’ye getirildiği tespit edildi.

Tarihi ve dini sanat eseri niteliği taşıyan kitapları Jandarma ekiplerine satmaya çalışan (MA.) isimli şahıs Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda gözaltına alındı.
Şüpheli şahısla birlikte ele geçirilen üç adet tarihi eser niteliğindeki kitap muhafaza altına alındı.
Eserlerin işlemlerin ardından değer tespiti ve bilirkişi raporu alınabilmesi için Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne teslim edileceği kaydedildi.

1592247005_jandarma_3-1 Kırıkkale'de Ceylan Derisi Üzerine İşlenmiş İncil Ele Geçirildi 1592247004_jandarma_5-1 Kırıkkale'de Ceylan Derisi Üzerine İşlenmiş İncil Ele Geçirildi

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!