Kırıkkale’de ‘Çök-Kapan-Tutun’ Tatbikatı Yapıldı
Gündem 71 Editörü • 12 Kasım 2022 23:33
Kırıkkale’de ‘Çök-Kapan-Tutun’ Tatbikatı Yapıldı

AFAD Kırıkkale İl Müdürlüğünce düzenlenen programda Kırıkkale Gençlik Merkezinde saatler 18.57’yi gösterdiğinde alarm verilmesiyle birlikte çök kapan ve tutun tatbikatı gerçekleştirildi.

Türkiye geneli ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümü dolayısıyla saatler 18.57’yi gösterdiğinde vatandaşlar “çök kapan tutun” tatbikatına katıldı.

Daha sonra ise salonda bulunanlar binadan tahliye edildi.

Etkinliğin ardında depremlerde hayatını kaybedenler ve bir daha böyle acıların yaşanmaması için Kırıkkale Müftüsü Hasan Hayri Yaşar tarafından dua edildi.

Tatbikatın ardından basın mensuplarına açıklama yapan Vali Yardımcısı Mehmet Miraç Topaloğlu, “Çök kapan tutun hareketinin benimsenmesi ve afet farkındalığının oluşması kapsamında deprem anı, depremin ardından ve tahliyesi icra edildi. Depremlerde ve sel felaketlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı az önce dualarımızla yad ettik. Depremsiz, afetsiz yarınlar diliyoruz. Ama hem bölgemizde hem dünyada afetlere de her zaman hazır olmamız gerekiyor. Bu anlamda herkesten afetlere karşı bilinçli olmalarını ve AFAD Başkanlığımızın ve bütün yönlendirici kurumlarımızın talimatlarını harfiyen yerine getirmelerini herkesten temenni ediyoruz.” dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Saygılı da, “Rabbimden deprem ve diğer afetler gibi acıların bir daha yaşanmaması için niyaz ediyorum. Saat 18.57’de AFAD tarafından organize edilen bir deprem tatbikatı yaptık. Deprem esnasında nasıl davranmamız gerektiğini hep beraber gördük. Yakın zamanlardaki depremlerde çok düşük derecelerde dahi panikle davranmanın can kayıplarına sebep olduğunu gördük. Bizler bu konuda panik yapmadan depreme hazır olmalıyız. Depremin önüne geçemeyiz ama depreme karşı kesinlikle tedbir alabiliriz. Bu tedbirlerin de neler olduğunu yaşarak görmüş olduk. Sakin olacağız, sükunetli olacağız ve verilen talimatlara uyacağız. Gençlerimiz bu konuda çok da tecrübeliler. Bu konuda eğitici AFAD gönüllüleri var. AFAD başlı başına ülkemizin gurur kaynağı kuruluşlarından biri. Düzce ve diğer deprem ve afetlerde hayatını kaybedenleri tekrar rahmetle anıyoruz.” diye konuştu.

Tatbikata katılan vatandaşlardan Sabriye Kübra Çinkılıç da, “Bütün ülkece deprem tatbikatı yaptık. Gayet verimli oldu. Hepimizin bir şeyler öğrendiğini düşünüyorum. Allah bir daha böyle acılar yaşattırmasın.” dedi.

Bir başka vatandaş Nursel Gümüşbaş ise, “Bu tatbikat çok güzel oldu, çok bilinçlenmemizi sağladı. Çök kapan tutun tekniği bunların devamını bekleriz. İnşallah ülkemiz ve dünyamız bu acıları bir daha yaşamaz. Bir daha deprem olmasın, canlarımız yanmasın istiyoruz. Olduğu zaman da deprem çantalarımız çök kapan, tutun tekniği, üzerimizde taşımamız gereken aletlerimiz neyse onları hazır bulundurmamız gerekiyor. Her evin, her kişinin birey olarak depreme hazırlıklı olmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Etkinlik sonrası AFAD İl Müdürlüğünce kurtarma ekipmanlarının bulunduğu AFAD sergisi açılarak tatbikata katılanlar tarafından ziyaret edildi, görevlilerce ekipmanlar hakkında bilgiler verildi.

Etkinliğe, Vali Yardımcısı Topaloğlu ve Belediye Başkanı Saygılı’nın yanı sıra, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Jandarma Alay komutanı Albay Barış Cücen, AFAD Kırıkkale İl Müdürü Mahmut Coşkun ile çok sayıda kişi katıldı.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından tüm yurtta ilk kez uygulanan tatbikat kapsamında uygulanan deprem tatbikatına tüm vatandaşlar bulundukları mekanlarda katılım sağladı.

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!