Kırıkkale’de Elektrik Akımına Kapılan Koyunlar Telef Oldu
Gündem 71 Editörü • 29 Mayıs 2021 13:32
Kırıkkale’de Elektrik Akımına Kapılan Koyunlar Telef Oldu

Kırıkkale’nin Bahşılı ilçesinde bir elektrik direğinin yakınından geçerken elektrik akımına kapılan 15 koyundan 4’ü telef oldu.

Alınan bilgiye göre, besici Hasan Akgün 60 koyundan oluşan sürüsünü sabah saatlerinde ahırından çıkardıktan sonra dağlık araziye götürmek için yola çıktı.

Her zamanki güzergahtan ilerleyen besici Akgün, Doğanay Mahallesi’nde bir elektrik direğinin yakınından geçerken koyunların bir anda bayılarak yere düştüğünü gördü. Koyunlarının elektrik akımına kapıldığını fark eden besici Akgün, koyunlarını kurtarmak için mücadele ederek sürünün yönünü değiştirdi. Ancak akıma kapılan 15 koyundan 4’ü olay yerinde telef oldu.

Olay üzerine besici Akgün ve çevredeki vatandaşlar tarafından Elektrik Dağıtım Şirketi  ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine haber verildi. Elektrik Dağıtım Şirketi  görevlileri bölgeye geldi ve elektrik akımını keserek direkte meydana gelen arızayı onardı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri de telef olan ve besiciye ait diğer koyunlarda inceleme ve muayene yaptı.Yapılan muayene ve kontrolde 2’si kuzu 4 koyunun telef olduğu ve 12 koyunun da damızlıktan çıkma vasfı kazandığı belirlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Recep Bulut yaptığı açıklamada, “İlimizde gece saatlerinde 01-06 arasında yoğun yağış meydana geldi. Bu yağışta da şimşek ve yıldırım olayları gerçekleşti. Şimşek ve yıldırım olaylarında bir direğimize tekamül eden şimşek maalesef orada bir akım oluşturmuş. Sabah da otlatmaya gelen Hasan Akgün’e ait koyunlarımız maalesef o akıma kapılarak 4 tanesi telef olmuş. 12 tanesi de damızlıktan çıkma vasfını kazanmıştır. Elimizden geldiğince ilçe tarım olarak yardımda bulunacağız. Gerekli yerlere başvuruları yaparak yetiştiricimizin zarar görmemesini sağlayacağız.” dedi.

Besici Hasan Akgün de, “60 tane koyunum var. Burası her gün geçtiğimiz ve otlattığımız bir yer. Bugün de geçerken 15 tanesi sırt üstü yattı. Elektrik çarptığını anladım. Öbürlerinin yönünü hemen değiştirerek elektrikten, direkten uzaklaştırdım. Sonra 10’a yakını bu tarafa toparlayarak, yatarak, yerde yuvarlanarak geldi. 4 tanesi de öldü.” ifadelerini kullandı.

kirikkale-elektrik-akimina-kapilan-koyunlar-telef-oldu-2 Kırıkkale'de Elektrik Akımına Kapılan Koyunlar Telef Oldu
kirikkale-elektrik-akimina-kapilan-koyunlar-telef-oldu-3 Kırıkkale'de Elektrik Akımına Kapılan Koyunlar Telef Oldu

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!