Kırıkkale’de Evi Olanlara Müjdeli Haber: Talih Kuşu Kondu
Gündem 71 Editörü • 3 Aralık 2023 23:01
Kırıkkale’de Evi Olanlara Müjdeli Haber: Talih Kuşu Kondu
Kırıkkale Haber

Kırıkkale’de konut sahiplerini sevindirecek haber geldi. Bu yıl emekli olan EYT’liler Ocak 2024 itibarıyla emlak vergisinden muaf olacak.

Bu yıl emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinden yararlanıp emekli olan EYT’liler Ocak 2024 itibariyle emlak vergisinden muaf olacak. İster nisanda isterse aralıkta emekliliğe hak kazanılmış olsun muafiyet aylık bağlanan tarihi izleyen yıldan itibaren geçerli olacak.

kirikkale-evi-olan-mujdeli-haber-2 Kırıkkale'de Evi Olanlara Müjdeli Haber: Talih Kuşu Kondu

Sabah’ın haberine göre, vergi muafiyeti için brüt 200 metrekareyi aşmayan konutta kendisinin oturma zorunluluğu bulunmuyor. Kiraya vererek oturduğu evin kirasını karşılayan, çocuğunu oturtan da yararlanabiliyor. Arsa, arazi, işyeri geliri olmayanların yararlanacağı emlak vergisi muafiyeti için belediyeye yazılı başvuruda bulunulması gerekiyor. Emekli olup sürekli ikâmet edilen tek yazlık için de vergi ödenmeyecek.

kirikkale-evi-olan-mujdeli-haber-3 Kırıkkale'de Evi Olanlara Müjdeli Haber: Talih Kuşu Kondu

EYT’liler bu yılki menkul sermaye iradı gelirleri 150 bin lirayı aşmadıysa gelecek yıldan itibaren muafiyetten yararlanacak. Emekli olup çalışmaya devam edenler ise bu muafiyetten yararlanamayacak. Emlak vergisi muafiyetinden, ev hanımı, şehit yakını, gazi, engelli vatandaşlar ile tek konutun yanında gelir getirmeyen arsa, arazi, işyeri olanlar da yararlanıyor.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!