Kırıkkale’de Fay Hattı Nereden Geçiyor? İşte Kırıkkale Deprem Haritası
Gündem 71 Editörü • 29 Ocak 2020 19:20
Kırıkkale’de Fay Hattı Nereden Geçiyor? İşte Kırıkkale Deprem Haritası

Kırıkkale fay hattı haritası ile 1. Derece deprem bölgesi olan Kırıkkale’de fay hattı nereden geçiyor haberimizde öğreneceksiniz.

Elazığ ve çevresini depreme karşı uyaran Prof. Dr. Naci Görür, Ankara ve Kırıkkale için uyarıları Kırıkkalelileri korkuttu.

Kırıkkale’de fay hattı nereden geçiyor? Kırıkkale zemini depreme dayanıklı mı? Soruların cevabı haberimizde. Türkiye’de son zamanlarda meydana gelen depremlerin ardından Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından geliştirilen Türkiye deprem fay hattı haritası insanlar arasında merak konusu oldu.

Prof. Dr. Naci Görür tarafından Kırıkkale’yi ilgilendiren açıklamada; “Arkadaşlar, bizzat Ankara’yı ciddi şekilde tehdit eden bir fay sistemi yok. Bu kent ancak kuzeydeki Kuzey Anadolu fayındaki depremleri veya doğusundaki Kırıkkale’de olabilecek depremleri sadece hisseder. Kimse endişe etmesin” ifadelerine yer verdi. Yapılan bu açıklamanın ardından Kırıkkaleliler fay hattının nereden geçtiğini merak etmeye başladı. İşte Kırıkkale fay hattı haritası. Kırıkkale İli Deprem Haritasında, Kırıkkale il ve ilçelerinin içinde bulundukları deprem kuşakları, aktif fay hatları, risk bölgeleri bulunuyor.

İşte Kırıkkale Fay Hattı Haritası;

FAY HATTI SORGULAMA EKRANI

FAY NEDİR?

Yer kabuğundaki çeşitli ölçekteki kayma yüzeyleri, (üzerinde deprem olan ve hareket eden iki levha yada levhacık arasındaki ara yüzey) FAY olarak adlandırılır.

Son Tarihsel dönemde deprem oluşturmuş olan tüm faylar diri fay olarak isimlendirilir. Bu fayların dirilikleri sadece yazılı tarihsel kataloglardan değil aynı zamanda tarihi yapıları etkileyen faylanma işaretlerinden de anlaşılabilir. Genç kuvaterner çökellerini (2 milyon yıldan daha yaşlı olmayan) kesen faylar, ötelenmiş genç akarsu yatakları, ötelenmiş akarsu – denizel sekiller, basınç sırtı yada çöküntü gölcükleri, uzamış sırtlar gibi genç morfolojik şekiller oluşturmuş faylar, diri faylardır.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!