Kırıkkale’de Haksız Fiyat Artışı Yapan İşletmelere Ceza
Gündem 71 Editörü • 26 Ocak 2021 20:42
Kırıkkale’de Haksız Fiyat Artışı Yapan İşletmelere Ceza

Kırıkkale’de haksız fiyat artışı yapan işletmelere ceza uygulandı.

Konu ile ilgili Kırıkkale Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bakanlığımızın talimatlarıyla Ticaret İl  Müdürlüğümüzce fahiş fiyat artışlarına ilişkin olarak Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği kapsamında, haksız ticari uygulamaların önüne geçilebilmesi amacıyla,   Defterdarlık ile birlikte denetimler yapılmaktadır. 

İlimizde bulunan yerel zincir marketler ve genel zincir marketlerde (BİM-A-101 vb) özellikle temel ana gıda ürünlerinde denetimler yapılarak alış, satış fiyatları ve etiket denetimleri yapılmaktadır. Alış ve satış arasındaki farklar incelenmektedir.

Bugün itibarıyla  8 yerel markette 10 temel gıda ürününde (yağ, çay, şeker, un, yumurta vb) ayrı, ayrı denetim yapılmaktadır.

Denetimlerde tutulan HFA olduğu değerlendirilen tutanaklar Bakanlığımızın Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna  incelenmek üzere gönderilmektedir. Bakanlık HFA kurulunca cezai karar verilecektir.

Denetimlerde tutulan tutanaklarda haksız fiyat artışı yaptığı değerlendirilen işletmelere Bakanlığımız HFA Kurulu tarafından 10.911-Bin TL ile 109.110.- Bin TL arasında Para Cezası uygulanabilecektir.

Vatandaşlarımız, Haksız Fiyat Artışlarına yönelik şikayetlerini, Ticaret İl Müdürlüğü, ALO 175 hattına ya da Haksız Fiyat Artışı (HFA) mobil uygulaması üzerinden şikayetlerini iletebilirler.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!