Kırıkkale’de Hekimler Dr. Ekrem Karakaya’nın Ölüm Yıldönümünde Şiddete Son Verilmesini İstedi
Gündem 71 Editörü • 7 Temmuz 2023 11:21
Kırıkkale’de Hekimler Dr. Ekrem Karakaya’nın Ölüm Yıldönümünde Şiddete Son Verilmesini İstedi

Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesinin 1. yıldönümünde Hekim Birliği Sendikası Kuzey İç Anadolu Şube Başkanı Dahiliye Uzmanı Dr. Neslihan Şebin ve hekim arkadaşları Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’nde basın açıklaması yaptılar.

Tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak saat 13.30’da Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesinin 1. yıldönümünde saygı duruşunun ardından basın açıklamaları yaptılar.

Bu kapsamda Kırıkkale Yüksek Hastanesi ana giriş binası önünde de Hekim Birliği Sendikası Kuzey İç Anadolu Şube Başkanı Dahiliye Uzmanı Dr. Neslihan Şebin ve hekim arkadaşları yaptıkları basın açıklamasında şu ifadelere yer verdiler;

1 yıl önce bugün 6 Temmuz Saat 14.00 Kardiyolog Dr. Ekrem Karakaya Konya’da bir hastası tarafından öldürüldü. Çalıştığı hastanede, canice, korunamadığı için bir hastası tarafından öldürüldü. O yok artık. 1 yıldır yok. Nefes almıyor katledildiği için. Evlatları, eşi, annesi, babası, tüm sevenleri 1 yıldır nefes almıyor, o katledildiği için özlem nasıl yakar bilir misiniz. Evlat babayı nasıl özler bilir misiniz. Yari sevdiğini, anası oğlunu nasıl özler bilir misiniz ve hekimler her gün ama her gün nasıl şiddete maruz kalır bilir misiniz. 5 dk. da bir hasta bak diyen bu sağlık sistemidir, hekim değil. 5 dk. da bir hasta bakarken hastanın yüzüne bakmaya fırsat bulamayan hekimdir. Ölmesin diye uğraşırken öldürülen hekimdir. Unutmadık unutmak mümkün değil ölmeye devam ediyoruz, ne yazık ki bu ne ilk, ne de son değil. 1 yıl önce bugün kardiyolog Dr. Ekrem Karakaya’yı canice, çalıştığı devletin Hastanesi’nde katlettiler. Onla birlikte durduk, tüm Türkiye durdu. Acıyla öfkeyle azaldık önce. Sonra özlemle, içimizi yakan özlemle hüzne boğulduk. Ardından unutmamak için. Unutturmamak için çoğaldık tekrar. Öldükçe çoğaldık, öldürüldüler çoğaldık. 1 dik bin olduk 1 dik milyon olduk. Sırf Ekrem Karakaya rahat uyusun diye. Yanlış anlaşılmasın, ne derdimiz hasta, ne de öfkemiz hastayadır. Derdimizde öfkemizde kötüye. Kulaklarını tıkayana, gözü görmeyene, Konuşmaya korkana. Bu kötü gidişata ortak olan yöneticiye hekime ve hastayadır. Kardiyolog Dr. Ekrem Karakaya ve tüm kayıplarımız, neden nasıl niye ne adına kaybettiğimizi anlamlandıramadığımız canımız hekim arkadaşlarımız. Bilesiniz ki bizim sizden öte ,altında ezileceğimiz yük yoktur. Bilesiniz ki bizim şiddetten öte, bizi kahreden, bitiren, daha büyük bir derdimiz yoktur. Bizim, bugün hala öldürülmeye devam ettiğimize göre, çözmekten aciz kaldığımız, yetemediğimiz, en acı, yegane sorunumuz budur. Ölmesin diye, yasatalım diye, bize tanınan 5 dk’lık zamanla yarışarak, canhıraş müdahale ederken, öldürüldük biz. Duymayana, görmeyene ,anlamayana sözümüzdür, hekim cinayetleri ,hekime şiddet son bulmadan, sözümüz de bitmez, sesimiz durmaz bizim. Kardiyolog Dr. Ekrem Karakaya, inanınız ki duyarsın görürsün bizi, hekim arkadaşların bugünde özlem ve acınla perişandır.

Hekimler daha sonra yaptıkları basın açıklamasından sonra saat 14.00’de görev yerlerine döndüler.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!