Kırıkkale’de Kaç Suriyeli Var; İşte Rakamlar
Gündem 71 Editörü • 7 Mayıs 2022 19:26
Kırıkkale’de Kaç Suriyeli Var; İşte Rakamlar

Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen Suriyeli vatandaşların dönüşü için gerekli hazırlıklar tamamlanırken, ülkemizde ise hangi ilde kaç Suriyeli vatandaşın yaşadığı gündeme getirildi.

Dünyada yaşanan olaylara sessiz kalmayan ve savaşın sona ermesi için birçok adım atan Türkiye, Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar ve savaş sonrası zor durumda kalarak ülkesini terk eden vatandaşlara kucak açtı.

Suriyeli vatandaşları güvenli bölgelere yerleştiren Türkiye, onların bazılarının yine güvenli şekilde ülkelerine dönmelerini sağladı.

Afganistan’da yaşanan olaylar ve Ukrayna-Rusya savaşı ile birlikte göç sorunu artmaya başlarken, ülkemizdeki Suriyeli vatandaşlar son zamanların tartışma konusu oldu.

Bazı kesimler Suriyelilerin dönüş vaktinin geldiğini söylerken, en net açıklama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 milyon Suriyeli’nin evlerine dönüşü için planın hazır olduğunu söyledi.

Bu hazırlanan plan 8 aşamalı olacak ve ülkemizde yaşayan Suriyeliler geri dönecek. Ancak bu plan devreye girene kadar, ülkemizin hangi ilinde kaç Suriyeli vatandaşın olduğu merak edilmeye başlandı.

Bu illere dair detayları İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesinden yayınlandı.

Resmi açıklamaya göre Kırıkkale’de 28 Nisan 2022 tarihi itibariyle 1968 kayıtlı Suriyeli yaşıyor. Suriyeli sayısı nüfusa oranla yüzde 0.71 olarak belirlendi.

suriyeli-kirikkale-1 Kırıkkale'de Kaç Suriyeli Var; İşte Rakamlar

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!