Kırıkkale’de ‘KALEFEST’ Heyecanı
Gündem 71 Editörü • 22 Mayıs 2024 12:58
Kırıkkale’de ‘KALEFEST’ Heyecanı
Kırıkkale Haber

Kırıkkale Valiliği tarafından kamu kaynağı kullanılmadan düzenlenen KALEFEST2024 kapsamında etkinlikler bugün başlıyor.

Konu ile ilgili Kırıkkale Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

SPOR ALANINDA YAPILAN ETKİNLİKLERDE

Atlı Okçuluk Gösterilerine 12 sporcu, Cirit gösterilerine 12 sporcu, Oryantiring müsabakalarına 250 sporcu ve Karakucak Güreşlerine 30 Başpehlivan, 20 Başaltı Pehlivan, Büyükorta ve Altboylarda 100 Pehlivan  olmak üzere toplam 424 sporcu katılım sağlayacak.

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARINDA

Mendil kapmaca, tombik, yağ satarım bal satarım, çuval yarışı, ip atlama ve halat çekme olmak üzere toplam 6 oyun geleneksel kıyafetlerle oynanacak.

Oyunları tanıtım amacı ile düzenlenen etkinliğe 120 oyuncu, 10 öğretmen, 6 hakem ve 300 seyirci öğrenci olmak üzere toplam 436 kişi katılacak.

ÇOCUK PARKURU ALANINDA

Balon Parklar; (5 adet oyun parkuru, dev palyaço, zıplamalı kaydırak, canlı langırt, top havuzu, kucaklayan zıp zıp. Animasyon ekibi, çocuklar içim mini ses, animatör sunucu, parkur görevlileri, pamukşeker dağıtımı, popcorn dağıtımı, sosis balon dağıtımı).

SOKAK LEZZETLERİ VE EL SANATLARI BÖLÜMÜNDE

50 adet stant yer alacak. Bu stantlarda  21 adet yöresel yiyecek ( sucuk, tokmak köfte, tap tap çöreği, omaç, kaygana, gözleme, çörek, mantı, ev yemeği, turşu vb.) 5 adet el sanatları (gümüşçü, yorgancı, kalaycı, bıçakcı, müzik aletleri yapımı) 13 adet tatlı,şekerleme, çikolata, ve dondurma, 4 adet içecek, 6 adet yöresel ürünler (mai tuz, çeşnigir, balkabağı, arıcılar birliği) ile 1 adet lavanta ürünleri yer alacak.

RESİM SERGİSİ BÖLÜMÜNDE

Sevgi Yolunda düzenlenen resim sergisinde, “Eserleriyle Kralların Ressamı Rahmi Pehlivanlı”, “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı 100.Yılı”, “Prof.Dr. Fuat Sezgin: Bilimden Sanata İmgeler” temalı resimler ile “Kırıkkale’de bir gün” temalı fotoğraflar ve “Kırıkkale’den insan suretleri” temalı bir ahşap baskı sergilenecek.

KİTAP FUARI BÖLÜMÜNDE

95 yayın evi, 9500 çeşit yayın, toplamda 95.000 adet kitap yer alacak.

SOLO TÜRK GÖSTERİSİ VE LARA KONSERİ

KALEFEST 2024’ün ikinci gününde oryantring, ustalar Topluluğu konseri, Solo Türk gösterisi, mahalli sanatçılar konserleri, Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu konseri verilecek. Üçüncü gün ise; çocuk oyunları, valilik tasavvuf müziği korosu konseri, konferans, halk oyunları ve bağlama gösterisi, Türk Sanat Müziği konseri. Dördüncü gün; Atlı cirit gösterisi, atlı okçuluk gösterisi, Savunma Sanayi ve Kırıkkale’nin önemi anlatımı, mahalli sanatçı konserleri, Türk Halk Müziği konseri, mahalli sanatçı konserleri. KALEFEST’in son gününde ise; Karakucak güreşi, mahalli sanatçı konserleri ve Kırıkkaleli ünlü şarkıcı Lara’nın konseri olacak.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!