Kırıkkale’de Karakucak Güreşleri Festivali Düzenlendi
Gündem 71 Editörü • 11 Eylül 2022 23:24
Kırıkkale’de Karakucak Güreşleri Festivali Düzenlendi

Kırıkkale’de Valilik, Kırıkkale Belediyesi ve Gazeteciler Platformu tarafından Yenilmez Pehlivan Ahılılı Hüseyin Demirbilek 2. Karakucak Güreşleri Festivali düzenlendi.

Kent merkezindeki Büyük Şehir Parkı’nda düzenlenen müsabakalara yaklaşık 15 ilden 230 sporcu katıldı.

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ile çok sayıda kişinin katıldığı festivalde renkli görüntüler yaşandı.

Kura çekiminin ardından müsabakalara başlayan minikler, yıldızlar, büyükler ve baş pehlivanlar kategorisindeki güreş müsabakalarda sporcular birbirleriyle kıyasıya mücadele etti.

Minikler kategorisinde mücadele eden güreşçiler, izleyiciler tarafından büyük alkış aldı.

Festivaldeki müsabakalara katılan sporcular, Kırıkkaleli vatandaşlar tarafından coşku ile izlendi.

Festivaldeki görevlilerden Mehmet Bayram yaptığı açıklamada, “Ata sporumuz karakucak güreşleri, bugün Kırıkkale’de merhum pehlivanımız Ahılılı Hüseyin Demirbilek pehlivan anısına bu yıl ikincisi düzenlenen bir karakucak güreş şöleni. Ata sporumuz, güreşimiz bizlere ecdat yadigarı. Kırıkkale’ye de başta Sayın Valimiz olmak üzere belediye başkanımıza, gazeteciler platformuna, emeği geçen tüm paydaşlara ata sporumuz güreş adına teşekkür etmek istiyorum. Minik pehlivanlarla başladık. Akabinde yıldızlar, ondan sonra da büyükler ve baş pehlivanlarımız olarak devam edeceğiz. Yaklaşık 15 ilden katılım var.” dedi.

Sporculardan Mehmet Emin Bilge ise, “Müsabakalara Ankara Gölbaşı’ndan katılıyorum. Gelme amacım burada birinci olmak. 55 kiloda katılıyorum. Rakiplerime bol şans diliyorum. İyi hazırlandım. Antrenmanlarda günde 2 saat antrenman yaptım. Hocalarımız da yardımcı oldu. İyi hazırlandık ve emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Ata sporumuz güreş insana güç veriyor ve sağlığımızı da koruyor.” ifadelerini kullandı.

Müsabakalar düzlenen ödül töreninin ardından son buldu.

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!