Kırıkkale’de Koronavirüs Sürecinde Su Kullanımı Yüzde 50 Arttı
Gündem 71 Editörü • 2 Eylül 2020 18:13
Kırıkkale’de Koronavirüs Sürecinde Su Kullanımı Yüzde 50 Arttı

Kırıkkale’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde su tüketiminin önceki yıllara göre yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdiği bildirildi.

Kırıkkale Belediyesi Fen İşlerine bağlı su ve kanalizasyon ekipleri 7/24 içme şebeke hattında oluşan arızalara hızla müdahale ederek patlakları gideriyor. Koronavirüsten etkilenen ekiplerine takviye yapılarak arızalara daha etkin müdahale ediliyor.

KORONAVİRÜS NEDENİ İLE SU TÜKETİMİ ARTTI

Her yıl yaz aylarında artan su tüketimine bu yıl Koronavirüs salgını da etki etti. Önceki yıllara oranla bu yıl yaz aylarında Kırıkkale merkez de su tüketiminde önceki yıllara oranla yüzde 50’nin üzerinde artış yaşandı. Su tüketiminde yaşanan artış içme suyu şebekelerinde de zaman zaman patlaklara neden oluyor. Basıncın yükselmesi nedeni borularda meydana gelen patlaklara Kırıkkale Belediyesi Fen İşlerine bağlı ekipleri aralıksız müdahale ediyor.

185 SU ARIZA

Kırıkkale Belediyesi artan su tüketiminin de tetiklediği su patlaklarına müdahale ederek vatandaşların kesintisiz su tüketimini sağlıyorlar. Ekipler vatandaşlar tarafından Kırıkkale Belediyesi Alo 185 çağrı merkezine bildirdikleri arıza ve su patlağı ihbarını aldıktan sonra sarfiyatın yüksek olduğu mahallerden başlayarak arızaları gidermeye çalışıyorlar. Bir taraftan arızaları gideren ekipler şebeke de eskimiş ve yıpranmış durumundaki boruları da yenileyerek vatandaşlara daha sağlıklı hizmet sunma gayreti sergiliyorlar.

KARANTİNADAKİ EKİBE DIŞ BİRİMLERDEN TAKVİYE

Bu arada dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten Kırıkkale Belediyesi Fen İşleri Su arıza birimi de etkilendiği öğrenildi, edinilen bilgiye göre 15 kişiden oluşan gece ekibinden bir çalışanın koronavirüs testinin pozitif olması nedeni ile birlikte çalıştığı tüm ekip yetkililerce karantina altına alındı. Bir ekibin tamamen karantina altına alınmış olması sebebi ile oluşabilecek aksaklıkları gidermek için dış birimlerden su arıza birimine takviye yapılarak çalışmalara devam ediliyor.

HIZLI VE KALİTELİ HİZMET VEREBİLMEK

Koronavirüs tedbirlerinin çalışanlarını da olumsuz yönde etkilemesi nedeni ile zaman zaman zorluk yaşadıklarını belirten Kırıkkale Belediyesi yetkilileri “Amacımız vatandaşımıza en sağlıklı, hızlı ve kaliteli şekilde hizmet verebilmek. Bunun içinde ekiplerimiz gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu yıl anormal derecede artan su sarfiyatı şehir şebekesinde de zaman zaman patlak ve arızalara neden olmakta. Vatandaşlarımızın bu arızaları hissetmeden kısa sürede onarım ve yenileme çalışmalarımızı ekiplerimiz tamamlıyor. Zor şartlar altında mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan bütün personelimize teşekkür ediyor” dediler.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!