Kırıkkale’de Köylüler Yöresel Oyunlar Öğrenmek İçin Toplandılar
Gündem 71 Editörü • 28 Ocak 2024 16:40
Kırıkkale’de Köylüler Yöresel Oyunlar Öğrenmek İçin Toplandılar
Kırıkkale Haber

Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesinde halk eğitimi merkezinin açmış olduğu kurs sayesinde köyde yaşayan yaşlılar ve gençler yöresel oyunlar öğrenip, bağlama ve halay eğitimi alıyorlar.

Irmak köyünde yaşayanlar Yahşihan Halk Eğitimi Merkezinin köyde açmış olduğu halk oyunları ve bağlama kursuna yoğun ilgi gösterdi.

Aralarında gençlerin de olduğu köylüler, aldıkları eğitim sayesinde yörenin kültürünü de yaşatılması için büyük çaba gösteriyorlar.

Köy muhtarı Raşit Çayırlı’nın da eğitim gördüğü kursta yöresel oyunlar, halay ve bağlama kursunun tüm detayları hem teorik hem de uygulamalı olarak gösteriliyor.

Muhtar Çayırlı yaptığı açıklamada, “Bizler geldik gidiyoruz. Gençlerimize yöremizi ve kültürümüzü aşılamamız için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Bunun için değerli hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Var gücüyle çalışıyorlar. Gençlerimize hem bağlama hem de halay kursu vererek onlara öğretip kültürümüzün yaşatılması için çalışıyorlar. İlk defa köyümüzde böyle bir kurs etkinliği yapıldı. Kültürümüz bizim. Bozlak olsun, ağırlama olsun bunlar hep bizim.” dedi.

Halk oyunları eğitmeni Barış Yıldırım da, “Yöre oyunlarımız unutulma derecesine geldi. Gençlerimize kültürümüzü yaşatıp öğretmemiz için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bağlama hocamız Çetin Çezik ile birlikte halay öğretip bağlama dersleri de veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

kirikkale-koylu-halay-ogrenme-toplandilar-2 Kırıkkale'de Köylüler Yöresel Oyunlar Öğrenmek İçin Toplandılar
kirikkale-koylu-halay-ogrenme-toplandilar-3 Kırıkkale'de Köylüler Yöresel Oyunlar Öğrenmek İçin Toplandılar

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!