Kırıkkale’de Kronik Hastalığı Olan Kişiler Takip Altına Alınacak
Gündem 71 Editörü • 5 Eylül 2019 23:04
Kırıkkale’de Kronik Hastalığı Olan Kişiler Takip Altına Alınacak

Sağlık Bakanlığı, kronik hastalığı olan kişileri yakın takibe alacak. Pilot uygulama aralarında Kırıkkale’nin de bulunduğu 4 ilde başlayacak.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tansiyon, kalp, şeker gibi hastalıklar günden güne artıyor. Dünya genelinde milyonlarca kişiyi bu hastalıklar tehdit ediyor. Bu durum üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı önümüzdeki yıldan itibaren tüm Türkiye’de, bu yıl ise aralarında Kırıkkale’nin de bulunduğu 4 pilot ilde uygulanacak bir proje geliştirdi.

Sağlık Bakanlığı kronik hastalıkların tespiti için harekete geçti. Bu nedenle artık Türkiye’de 18-40 yaş arasındaki herkesin tansiyon, 40 yaşından büyük herkesin tansiyon, şeker ve kalp krizi riskleri analiz edilecek. 2020 gelmeden önce 4 pilot ilde uygulama denenecek. Bu uygulama ile kronik hastalıktan kaynaklanan ölümlerde yüzde 25’e kadar azalma hedefleniyor. İlk uygulanacak pilot iller ise Kırıkkale, Manisa, Adıyaman ve Samsun olacak. Ocak 2020’de ise aşamalı olarak tüm Türkiye’ye yayılması bekleniyor.

AİLE HEKİMLERİNDE OLACAK

Çalışma kapsamında 18-40 yaş arası herkesin tansiyonu, 40 yaş üstü herkesin kalp krizi, şeker ve tansiyon riskleri aile hekimleri tarafından tespit edilecek. Ayrıca hastaların geriye dönük hastalıkları da e-Nabız uygulamasından aile hekimleri tarafından kontrol edilecek.

Maksatistihdam.com

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!