Kırıkkale’de Marketlerde Fahiş Fiyat Denetimi Yapıldı
Gündem 71 Editörü • 5 Aralık 2022 21:27
Kırıkkale’de Marketlerde Fahiş Fiyat Denetimi Yapıldı

Kırıkkale’de marketlerde, fahiş fiyat artışlarına yönelik fiyat ve etiket denetimi yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Kasım’daki Kabine Toplantısı’nın ardından “(Zincir marketlerdeki fiyatlar) Ortaya konan ithamlar, Ticaret Bakanlığımız ile Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ticaret Bakanlığımız bu çerçevede yaptığı hazırlıklar doğrultusunda önümüzdeki günlerde yeni uygulamaları devreye alacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Ticaret Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda Kırıkkale Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri denetimlerini sıklaştırdı. Denetimlerde, İl Müdürü Seyfettin Çetiner başkanlığındaki ekip kent genelindeki marketlere yönelik fahiş fiyat artışı ve etiket denetimi gerçekleştirdi. Ekipler, marketlerde, sebze ve meyve, temel gıda ürünleri ile temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını inceledi.

Denetimlerde, ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına, ürünün etiket ve künye bilgileri ile indirimli ürünün indirimden önceki fiyatına bakıldı. Ekipler, rastgele seçtikleri ürünleri kasaya götürerek fiyatları karşılaştırdı. Müdür Çetiner, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında fahiş fiyat artışı ve etiket denetimi yaptıklarını söyledi.

Haksız fiyat artışı hakkında bilgi veren Çetiner, “Denetimlerde, belirlenen temel gıda ürünlerinin satış fiyatlarını öncelikle raftaki etiket üzerinden not ediyoruz. Daha sonra bu ürünlerin satış faturalarını zincir marketlerin merkezinden talep ediyoruz. Alış ve satış rakamlarını fatura üzerinden kontrolünü yaparak gerekli görülen, fahiş oranları Bakanlığımız uhdesinde bulunan İç Ticaret Genel Müdürlüğü sekretaryasında kurulan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na yazı ve ekleriyle gönderiyoruz. Kurul kendi yaptığı inceleme ve değerlendirme sonucu fahiş fiyat yapıldığını tespit ederse, 14 bin 600 liradan 146 bin 600 liraya kadar cezai işlem uygulayabiliyor”

Etiket denetimi hakkında bilgilendiren Çetiner, “Fiyat etiketi denetiminde ise, birincisi ilgili mevzuata uygun mu, etikette bulunması gereken unsurlar var mı buna bakıyoruz, ikincisi raf fiyatlarını not ettiğimiz ürünlerin fiyatları raf fiyatı ile kasa fiyatı arasında uyum var mı, uyumlu değilse ürün başına 615.- TL ceza-i işlemi İl Müdürlüğü olarak uygulayabiliyoruz. Bu ceza 2023 yılında 1371 TL olacak. İlimizde bulunan dört genel zincir market, beş yerel zincir market ve orta ölçekli marketlerde denetimlerimiz devam edecektir. Vatandaşlarımız karşılaştıkları etiket ile ilgili kasa raf farkı ve HFA şikayetlerini doğrudan il müdürlüğümüze, yapabilecekleri gibi HFA sistemi üzerinden veya ‘Alo 175’ tüketici haklarına şikayet başvurusu yapabilirler” dedi.

seyfettin-cetiner-fahis-fiyat-denetimi-kirikkale Kırıkkale'de Marketlerde Fahiş Fiyat Denetimi Yapıldı

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!