Kırıkkale’de Marketlerde Haksız Fiyat Artışı ve Etiket Denetimi
Gündem 71 Editörü • 20 Eylül 2021 17:37
Kırıkkale’de Marketlerde Haksız Fiyat Artışı ve Etiket Denetimi

Son zamanlarda raflarda artan fahiş fiyatların önüne geçmek için Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan denetimler Kırıkkale’de de devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde gıda fiyatlarına yapılan fahiş artışlar için “Enflasyonu en kısa sürede kontrol altına alarak raflardaki, tezgahlardaki, etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz.” açıklamasında bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı sonrası ise Ticaret Bakanlığı harekete geçti.

Bu kapsamda Bakanlık tarafından, birçok ille birlikte Kırıkkale’de de etiket ve fahiş fiyat artışı denetimi yapıldı.

Konu ile ilgili Kırıkkale Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Bakanlığımızın talimatlarıyla Müdürlüğümüzce yerel, genel zincir marketlerde, süpermarketlerde temel gıda ürünlerinde haksız fiyat artışı ve etiket denetimleri devam etmektedir. Denetimlerde temel gıda maddeleri, yağ, yumurta, salça, bakliyat, makarna, peynir, zeytin şeker, çay vb. yer aldığı listenin alış ve satış fiyatları üzerinden kar marjları incelenmektedir. Ayrıca raf ve kasa etiket fiyatlarının bir birbirini tutup tutmadığı denetlenmektedir. Fahiş kar marjı olan ürünlerin tespit edilmesi halinde Bakanlığımız Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna gönderilmektedir. Bakanlığımız Haksız fiyat değerlendirme kurulunca yapılan incelemeler sonucunda fahiş fiyat kanaatine varılan işletmelere idari para cezası uygulanmaktadır. Denetimlerimiz marketlerde, perakende ve toptan satış işletmelerinde il genelinde rutin olarak devam etmektedir. Vatandaşlarımız Haksız Fiyat Artışlarına yönelik tespit ve şikayetlerini Ticaret İl Müdürlüğüne, ALO 175 Tüketici Hattına ve Haksız Fiyat Artışı Sistemi (HFA) mobil uygulaması üzerinden iletebilirler.” ifadelerine yer verdi.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!