Kırıkkale’de Meslek Lisesinin Günlük 15 Bin Ekmek Kapasiteli Atölyesi Hizmete Girdi
Gündem 71 Editörü • 27 Aralık 2022 18:36
Kırıkkale’de Meslek Lisesinin Günlük 15 Bin Ekmek Kapasiteli Atölyesi Hizmete Girdi
Kırıkkale Haber

Kırıkkale’de meslek lisesinde kurulan ekmek fırınında günlük olarak 15 bin rol ekmek üretilecek.

Kırıkkale’de Yeni Mahalle Şehit Ali Tonga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki kurulan ekmek atölyesi, Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu ve beraberindekiler tarafından açılışı yapılarak hizmete girdi.

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde bünyesinde yiyecek içecek hizmetleri alanı bulunan okullarda mutfak uygulama atölyelerinde entegre fırın sistemi kurulması kapsamında Kırıkkale’deki meslek lisesinde de fırın hizmete girdi.

Vali Tekbıyıkoğlu açılışta yaptığı konuşmada, atölyenin günde 15 bin rol ekmek ve 10 bin normal ekmek üretme kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Atölye sayesinde döner sermayeye kazanç sağlanacağını hatırlatan Tekbıyıkoğlu, “Burada hem kendi öğrencilerimiz meslek liselerinde üretilen bu makinelerle yine millî eğitimin pansiyonlarında, yurt binalarında, öğrenci yemekhanelerinde kullanılmak üzere 6 dakikada 300 ekmek üreten, günde 15 bin rol ekmek, 10 bin normal ekmek üretme kapasitesi olan bir atölye tesis edildi. Hem çocuklarımız bir ekmeğin nasıl yapıldığına ilişkin süreci yakinen görmüş oldular. Hem de geleneksel usulle hem de makine vasıtasıyla bir ekmeğin nasıl üretileceği süreçlerini yakından öğrenmiş oldular. Hem de kendi işimizi kendimiz yapmış olduk. Bir yandan döner sermaye işletmesi buradan para kazanacak. Bir de kendi işimizde bir devinime kazanmış olacağız. Tekrardan ilimize, okullarımıza, milli eğitim camiasına, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün kendi yapılanması içinde bulunan tesislere hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Ekmeklerin tadına baktık. Hepimiz oldukça memnun kaldık, lezzetli bulduk. Tekrar hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

Meslek lisesinin yiyecek içecek hizmetleri alanı öğretmen, öğrenci ve usta öğreticileri tarafından üretilen ekmekler, pansiyonlu okulların, taşımalı eğitim yapan okulların, öğretmenevi ve Yeşil Vadi Turizm Otelcilik Uygulama Oteli yemekhanesinin ihtiyaçları karşılanacak.

Açılışa Vali Yardımcısı Mehmet Miraç Topaloğlu, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Akpınar, İlçe Millî Eğitim Müdürleri ile şube müdürleri katıldı.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!