Kırıkkale’de Nesli Tükenmekte Olan “Toy Kuşları” 3 Yıldır İzleniyor
Gündem 71 Editörü • 24 Eylül 2020 15:31
Kırıkkale’de Nesli Tükenmekte Olan “Toy Kuşları” 3 Yıldır İzleniyor

Kırıkkale’de nesli tükenmekte olan “Toy Kuşları” 3 yıldır Doğa Koruma ve Milli Parklar Kırıkkale Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından izleniyor.

Konu ile ilgili Doğa Koruma ve Milli Parklar Kırıkkale Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Şube Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından yürütülmekte olan Biyoçeşitlilik Envanter İzleme Çalışmaları 10 tür ve 4 özellikli alan üzerinde devam etmektedir. İzlenen türlerden biri olan ve nesli tehlike altında olan Toy Kuşları 3 yıldır izlenmektedir. İlimizdeki yaşam alanı şube müdürlüğümüz tarafından sıkı şekilde korunmaktadır. Gelecek nesillere aktaracağımız miraslardan bir tanesidir. Avcılarımızdan şube müdürlüğü olarak ricamız bu kuşlar ile arazide karşılaştıkları zaman avlamamalarıdır. Bu türü hep birlikte koruyalım ve gelecek nesillere aktaralım…” ifadelerine yer verildi.

TOY KUŞU NEDİR?

toy kusu

Toy, nesli hızla tükenen bir kuş türüdür. Özellikle yasadışı avcılık nedeniyle toyun nesli tehdit altındadır. Ülkemizde toyun uygun yaşam alam olan doğal otlak ve açık alanların hızla bozulduğu ve yok olduğu düşünüldüğünde; koruma çalışmalar acil olarak başlamalı ve bu şekilde popülasyonlarının parçalanmasına ve yok olmasına engel olunmalıdır. Avrupa Komisyonu Toy Koruma Eylem Planı’nın (EC 1996) Türkiye için önceliklerinden biri; ülkemizdeki toy popülasyonlar hakkındaki bilgi boşluğunun giderilmesi için araştırmalar yapılması ve toy için önemli yaşam alanlarının belirlenmesidir. Bu çerçevede toy, Türkiye’de doğal çayır ve bozkır alanların uluslararası önemi hakkındaki bilincin arttırılmasında bir ‘bayrak tür’ olarak kullanılmalıdır.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!