Kırıkkale’de Öğrenciler Ders Başı Yaptı
Gündem 71 Editörü • 20 Şubat 2023 19:44
Kırıkkale’de Öğrenciler Ders Başı Yaptı

2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci yarıyılı deprem bölgesi iller hariç 71 ilde okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki öğrenciler ders başı yaptı.

12 Eylül 2022’de başlayan ve 20 Ocak 2023 tarihinde sona eren birinci dönemin ardından okullar 6 Şubat’ta açılacaktı. Ancak 6 Şubat tarihinde saat 04.17’de merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 şiddetinde ve aynı gün saat 13,24’de Elbistan merkezli 7,6 şiddetinde meydana gelen ve 10 ilde yıkıcı etkisini gösteren deprem nedeniyle yurt genelinde tüm okullarda eğitim öğretim faaliyetlerine 20 Şubat’a kadar ara verildi.

Millî Eğitim Bakanlığının deprem bölgesi 10 il hariç 71 ilde öğrencilerin eğitim öğretime 20 Şubat tarihi itibariyle başlayacağı açıklamasının ardından Kırıkkale kent genelinde de tüm kademelerdeki öğrenciler eğitim öğretime başlayarak ders başı yaptı.

Kentte aralarında deprem bölgesinden gelen 500’ün üzerinde depremzede öğrenicinin de bulunduğu yaklaşık 47 bin öğrenci bugün itibariyle eğitim öğretime başladı.

-“Okul öncesi öğrenciler için ücretsiz yemek hizmeti başladı”
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in ikinci yarıyılın başlamasıyla birlikte okul öncesi eğitimdeki tüm çocuklara ücretsiz yemek verileceği açıklamasının ardından öğrencilere ilk yemek hizmeti bugün verilmeye başlandı.

Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu, eğitim öğretimin başlamasıyla birlikte MKE Anaokulunda öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.
Telefoncu burada yaptığı konuşmada, “Bugün okullarımızın tamamında eğitim öğretime başladık. Çocuklarımızı öğretmenleriyle ve okullarıyla yeniden buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı bir eğitim öğretim dönemi geçirmelerini diliyorum.” dedi.
Zor bir süreçten geçildiğini hatırlatan Telefoncu, şunları söyledi:

“Bugün deprem bölgelerinden ilimize gelen öğrencilerimiz yeni arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle derslerine başladılar. Kırıkkale’mize bugün itibariyle 500’ün üzerinde nakil öğrencimiz geldi. Sayın Bakanımızın talimatlılarıyla tüm okul öncesi eğitimi öğrencilerimize ücretsiz yemeklerimiz başladı. Ayrıca taşımalı eğitim yapan kurumlarımızdaki ve pansiyonu olan okullarımızdaki ihtiyacı olan çocuklarımızın da yemekleri bakanlığımızca ücretsiz veriliyor. Zor bir dönemden, zor bir süreçten geçtiğimiz böyle bir dönemde tüm çocuklarımıza başarılar diliyoruz.”

Öğrencilerin yemek ihtiyaçlarının devlet tarafından ve ücretsiz şekilde karşılandığını belirterek 20 Şubat tarihinden itibaren okul öncesi eğitimdeki tüm çocuklara ücretsiz yemek hizmetinin devam edeceğini belirten Telefoncu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler de Kırıkkale olarak yemek yapımıyla ilgili mutfaklarımızda daha fazla yemek hazırlanmasına yönelik kapasite artırımı ve diğer mekanlardaki çalışmalarımızı sonuçlandırdık. Okulların başlamasıyla birlikte şehrimizdeki okullarımızda okul öncesi eğitim gören tüm çocuklarımıza ücretsiz yemek hizmeti vereceğiz. Bugün itibariyle de çocuklarımıza ilk yemeğimizi vermiş olduk. Yemeklerimiz öğretmenevi ile yiyecek içecek hizmetleri alanı bulunan mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile Yeşil Vadi Şehit Musa Saydam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli ve 13 okulun da kendi mutfaklarında hazırlanıyor. Sayın Bakanımız Mahmut Özer’in talimatının ardından tüm ekip arkadaşlarımızla birlikte kapsamlı bir çalışma yaptık ve bugün çocuklarımızın masasına ilk yemeğimizi bırakmış olduk. Büyüme ve gelişme çağındaki çocukların artan enerji ve besin gereksinimleri de göz önüne bulundurulduğunda okul öncesi eğitimdeki çocuklara planlı ve düzenli yemek verilmesi büyük önem taşıyor. Ücretsiz olarak vermiş olduğumuz yemekler diyetisyenler ve beslenme uzmanları tarafından hazırlanarak müdürlüğümüze bağlı okullarımızdaki aşçılar tarafından hazırlanmaktadır. Geleceğimiz olan çocuklarımıza en güzelini ve en faydalısını sunmanın çabası içerisindeyiz. Öğrencilerimize ücretsiz yemek hizmetinin sağlanmasında başta Sayın Bakanımıza ve Sayın Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu ile tüm emeği geçenlere öğrencilerim ve eğitim camiamız adına teşekkür ediyorum.”

-“Rehberlik hizmetleri ve psikososyal destek çalışmaları yapılacak”

Öte yandan afetzedelerle ilgili olarak ise kentte Rehberlik ve Araştırma Merkezi psikolojik danışmanlar ile rehber öğretmenler tarafından yaşanan afetin ardın kentte görevli tüm öğretmenlere, öğrencilere, ayrıca depremden doğrudan etkilenen öğrenci ve velilere yönelik de destek eğitimlerine başlandı.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!