Kırıkkale’de Öğretmenlere ‘Taslak Ders Kitabı ve Eğitim Aracı İnceleme Semineri’ Düzenlendi
Gündem 71 Editörü • 4 Ekim 2022 19:59
Kırıkkale’de Öğretmenlere ‘Taslak Ders Kitabı ve Eğitim Aracı İnceleme Semineri’ Düzenlendi

Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından kentte çeşitli kademelerde görev yapan öğretmenlere yönelik “Taslak Ders Kitabı ve Eğitim Aracı İnceleme Semineri” düzenlendi.

Kırıkkale Valiliği Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerin açılışı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Ders Kitapları ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Mehmet Salih Canbal, Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu ile Eğitim Yöneticisi Hülya Sezen, Eğitim Görevlileri Yasemin Erenkuş ve Dr. Murat Ayar’ın konuşmasıyla başladı.

Seminerde, Millî Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği doğrultusunda ders kitaplarının nitelikleri, inceleme ve değerlendirme süreçleriyle birlikte bu süreçte görev alan panelistlerde aranan nitelikler konusunda çeşitli bilgiler verildi.

Öte yandan taslak ders kitaplarının inceleme ve değerlendirme işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak kitap inceleme sisteminin ülke genelindeki tüm akademisyen ve öğretmenlere açılarak hayata geçirildiği de hatırlatıldı.

İlgili yönetmelik doğrultusunda belirtilen şartları ve nitelikleri taşıyan eğitimcilerin başvurularını “http://kitapinceleme.meb.gov.tr” internet adresi üzerinden yapıldığı konusuna da değinilen seminerde, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına ait kitap inceleme veri tabanı sistemine kayıt yaptıran panelist adaylarının taslak ders kitabı inceleme ve değerlendirme eğitimlerini gerçekleştirmek amacıyla görev yaptığı illerde yüz yüze eğitime alındıkları aktarıldı.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında okutulacak ders kitabı ve diğer eğitim araçlarının nitelikleri, Türk millî eğitiminin genel amaç ve temel ilkelerine uygun olarak belirlenmesi ve daha birçok esaslar ile başvuru sahiplerinde aranan kriterlere uygunluk konularının da bu tür etkinlik ve bilgilendirme faaliyetleriyle daha verimli sonuçlar alınması hedefleniyor.

İki gün süren seminer, katılımcıların çeşitli konulara dair merak ettikleri soruların cevaplandırılmasının ardından son buldu.

Seminere, Daire Başkanı Canbal ile Millî Eğitim Müdürü Telefoncu’nun yanı sıra Müdür Yardımcısı Serkan Akpınar, Şube Müdürü Muhammet Yılmaz ile çok sayıda eğitimci katıldı.

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!