Kırıkkale’de Okullarda Bakım Onarım, Güçlendirme ve Tadilat Çalışmaları Devam Ediyor
Gündem 71 Editörü • 23 Ağustos 2022 10:04
Kırıkkale’de Okullarda Bakım Onarım, Güçlendirme ve Tadilat Çalışmaları Devam Ediyor

Kırıkkale kent genelindeki 230 okul, eksiklikleri giderilerek 12 Eylül’de başlayacak olan 2022-2023 eğitim öğretim yılına hazırlanıyor.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından öğretmen ve öğrenciler daha yeni ve güzel eğitim ortamlarıyla buluşturulmuş olacak.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından kente gönderilen 370 milyon liralık ödenek sayesinde her okulda hummalı bir çalışma başladı. Okulların çevre düzenlemesinden güçlendirme çalışmalarına, boya badanadan ders araç gereçlerinin yenilenmesine kadar belirlenen tüm eksiklikler bir bir gideriliyor.

Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu, yaptığı açıklamada eğitim yatırımları kapsamında bütün okulların eksiliklerinin yeniden tespit edilerek elden geçirildiğini ve geçen yılların aksine bu yıl yatırımların ve çalışmaların daha da artırıldığını söyledi.

Telefoncu, Millî Eğitim Bakanlığının yurt genelindeki okul öncesi eğitim seferberliği, ücretsiz yardımcı kaynak eserler, mesleki eğitim, öğretmenlerin kariyer mesleği, hayat boyu öğrenme, kütüphanesiz okul kalmayacak projesi, eğitime küresel bakış, çevre ve iklime duyarlı eğitim, köy yaşam merkezleri, güçlenen teknolojik alt yapı çalışmaları, yaz okulları, yabancı dil ve matematik seferberliği, Temel Eğitimde 10 bin Okul projesi, meslek liseleri ve eğitim işbirlikleri kapsamında daha birçok çalışmaların yürütüldüğünü hatırlattı.

Eğitim öğretime yapılacak her hizmetin öğretmen ve öğrencilere yeni değerler kattığını belirten Telefoncu, şöyle konuştu:

“Eğitim öğretim yılının tatile girmesiyle birlikte okul binalarımızda ve okullara ait yerleşkelerde yatırımlarımıza başladıktan sonra önemli mesafeler aldık. Yeni eğitim öğretim yılı için hazırlıklarımızı hızla tamamlıyoruz. Sayın Bakanımız Mahmut Özer’in şehrimiz için belirlemiş olduğu bütçe sayesinde bu yılki çalışmalarımız biraz daha kapsamlı oldu. Okullarımızda bakım onarım ile inşaat çalışmalarını hızlandırdık ve boya badana, mantolama, pencere değişimleri, merdiven bakımları, zemin onarımları, tesisat onarımları, yangın merdiveni, çatı aktarımları ile daha birçok çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor. Öte yandan birçok okulumuzda da işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte yapılacak olan güçlendirme çalışmaları ve doğalgaz dönüşüm çalışmaları, eğitim öğretim dönemine yetiştirilmiş olacak ve tamamını bu sürede bitirmiş olacağız. Bunların dışında yık-yap kapsamında ve yeni okul inşaat çalışmaları da resmi süreci içinde tamamlanarak eğitim öğretime kazandırılacak. Bu ve buna benzer yatırım ve yenilikler sayesinde şehrimizdeki 230 okulumuzda yenilikler yapılarak önemli kazanımlar elde etmiş olacağız. Okullarımızın tamamına ulaştık ve tamamına dokunduk. Yavrularımızı, öğretmenlerimizi tertemiz güzel bir ortamda eğitim öğretim yılına başlatacağız. Bu anlamda Kırıkkale’miz adına sayın bakanımıza ve bakanlığımıza bize verdikleri büyük desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz.”

Yaz tatilindeki diğer eğitim faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Telefoncu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizlere emanet eden çocuklarımızı hayata, geleceğe en iyi şekilde yetiştirmek en önemli vazifemiz. Bu nedenle onların olumsuz bir durumdan etkilenmemeleri için var gücümüzle çalışıyoruz. Her kademedeki çocuklarımıza yönelik çalışmalarımızı bu yıl daha anlamlı ve kapsamlı olarak yürütüyoruz. Bakanlığımızın talimatları ve Valiliğimiz himayelerinde attığım her adım çocuklarımız için. Okullarımız hizmete giren kütüphanelerimizle daha da renklendi. Her bir öğrencimiz kitaplarla kütüphanelerle buluşturuldu. Şehrimizde ilk olarak köy yaşam merkezimiz vatandaşlarımızın hizmetine giriyor. Temel Eğitimde 10 Bin Okul projesiyle okullar arası imkan farklılıkları azaltılıyor. Ders araç gereçleri, yardımcı kaynak eserler ve ders kitapları, hayat boyu öğrenme, özel eğitim ve rehberlik hizmetleri, BİLSEM çalışmaları, meslek liselerimizin ekonomiye katkıları, okullardaki enerji verimliği farkındalık çalışmaları, daha zengin atölyeler ve laboratuvarlar, YKS ve LGS çalışmalarımız ve dahası her gün bizlere yeni kazanımlar sağlıyor. Vazifemiz önemli. Çocuklarımıza daima ufuk çizmeliyiz. İyi ve doğruyu, güzeli göstermeliyiz. Sadece akla hitap değil aynı zamanda gönüllere ve duygulara da hitap etmeliyiz. İstikbalimizin mimarları ve çocuklarımızı başarıya taşıyan öğretmenlerimiz ise çıktığımız bu yolda en önemli destekçilerimizdir. Bu yıl eğitimde daha farklı noktalara ulaşmış olacağız.”

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!