Kırıkkale’de Şap Alarmı; Canlı Hayvan Pazarı Kapatıldı, Hayvan Nakli Yasaklandı
Gündem 71 Editörü • 10 Mart 2023 00:03
Kırıkkale’de Şap Alarmı; Canlı Hayvan Pazarı Kapatıldı, Hayvan Nakli Yasaklandı
Kırıkkale Haber

Kırıkkale’de Şap hastalığı nedeniyle, ikinci bir emre kadar canlı hayvan pazarları kapalı tutulacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin farklı illerinde görülen SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle bazı önlemler aldı. 

Virüs nedeniyle tüm Türkiye’de ikinci bir emre kadar veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyenlerinin izinleri iptal edildi. 

Ayrıca ülke genelindeki hayvan pazarları da kapatıldı.

Kırıkkale’de de her hafta Salı günü kurulan Canlı Hayvan Pazarı ikinci bir emre kadar kapatıldı ve şehirler arası hayvan nakli de yasaklandı.

Kırıkkale’de henüz bir hastalığa rastlanmadığını belirten Kırıkkale Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Gazi Karafilik, ikinci bir emre kadar hayvan pazarlarının kapalı tutulacağını bildirdi.

ŞAP HASTALIĞI NEDİR?

Şap hastalığı, genellikle hayvanlarda görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Rinderpest adıyla da bilinir ve virüsler tarafından neden olunur. İnsanlarda şap hastalığı görülmez.

Şap hastalığı genellikle hayvanlarda ateş, öksürük, burun akıntısı, ishal, ağız ve dil ülserleri gibi semptomlara neden olur. Hastalığın ilerleyen aşamalarında hayvanlar zayıflar, iştahsızlık, solunum güçlüğü ve ölüme neden olabilir.

Şap hastalığı, özellikle sığır, keçi ve koyun gibi hayvanlar arasında kolayca yayılabilen bir hastalıktır. Bu nedenle, hayvanların karantina altında tutulması ve aşılanması gibi önlemler alınır. Şap hastalığı, dünya genelinde kontrol altına alınmıştır, ancak hala bazı bölgelerde görülebilir.

ŞAP HASTALIĞI NASIL ANLAŞILIR?

İçi su dolu kabarcıklar ile başlar. Diğer belirtiler arasında ise topallık, uyuşukluk, iştah kaybı ve sütten kesilme yer alır. Hastaların ağızlarından ip gibi salya akar, ateş 40 -41 C, ağız şapırdatması, dilinde, dişetlerinde, dudağın iç kısmında mercimek veya fındık büyüklüğünde su keseleri (veziküller) görülür.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!