Kırıkkale’de UMKE İl Eğitim ve Tatbikat Kampı Düzenlendi
Gündem 71 Editörü • 13 Ekim 2022 21:15
Kırıkkale’de UMKE İl Eğitim ve Tatbikat Kampı Düzenlendi

Kırıkkale’nin Bahşılı ilçesinde “UMKE İl Eğitim ve Tatbikat Kampı” düzenlendi.

Dünyada ve ülkemizde meydana gelen afet ve olağan dışı durumlara karşı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) personelinin bilgilerinin pekiştirilmesi ve her olaya karşı müdahalede bulunabilecek düzeyde hazır olması amacıyla, 11-13 Ekim 2022 tarihleri arasında Bahşılı’da “UMKE İl Eğitim ve Tatbikat Kampı” düzenlendi.

Yurt içi ve yurt dışında gerçekleşebilecek her türlü afet ile büyük toplumsal olaylar, büyük trafik kazaları, ağır sanayi kazaları gibi olağanüstü durumda gerekli kurtarma faaliyetlerinde bulunup, hasta ve yaralılara ilk müdahaleyi yaparak yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek ve her duruma hazır olabilmek için Bahşılı İlçesinde düzenlenen kampa ilimizdeki sağlık kuruluşlarında görevli 40 UMKE gönüllüsü katıldı.

3 gün süren kampı ziyaret eden Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, beraberinde Vali Yardımcısı Mehmet Miraç Topaloğlu, Bahşılı Kaymakam Vekili Ali Can Uludağ, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Barış Cücen ve İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mahmut Coşkun ile birlikte ekiplerle vakit geçirdi. Heyete İl Sağlık Müdürümüz Dr. Murat Ağırtaş tarafından 2022 yılında il envanterine giren Ani Müdahale Ünitesi, tıbbi cihazlar ve personel barınma ile aynı zamanda sahra hastanesi olarak kullanılan çadırlar hakkında bilgiler verildi. Ekipler ile bir araya gelen ve kamp ateşini yakan Vali Tekbıyıkoğlu, ekiplere çalışmalarında başarılar diledi.

Kamp boyunca katılımcılara triaj, hasta taşıma teknikleri, havayolu ve hava yolu açma teknikleri, Crush Sendromu, multiple travmalı hastaya yaklaşım, afet psikolojisi, temel kampçılık faaliyetleri ve afetlerde hayatı idame ettirme konuları teorik ve pratik olarak verildi. UMKE İl Eğitim ve Tatbikat Kampının ikinci gününde, Bahşılı ilçesinde bulunan alandaki enkazda UMKE timleri ile beraber, İl Ambulans Servisi Başhekimliği, AFAD, Bahşılı Belediye İtfaiyesi ve Bahşılı İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri işbirliğiyle “Deprem ve Yangın Senaryolu” gerçeğini aratmayan tatbikat yapıldı.

Konu ile ilgili Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “İlimizde 2005 yılında faaliyetine başlayan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibimiz şuanda 7 doktor, 105 sağlık personeli, 2 UMKE (4X4) aracı ve 1 UMKE ani müdahale ünitesi aracı ile hizmet vermektedir. Kırıkkale UMKE, kurulduğu günden bu yana ilimizde meydana gelen her türlü olağan dışı durumda görev almasının yanında, ülke genelinde 2011 Van depremi (22 personel), 2020 Elazığ depremi (1 UMKE aracı, 2 ambulans ve 11 personel), 2020 İzmir depremi ( 1 UMKE aracı, 1 ambulans ve 8 personel), 2021 Muğla ve Antalya illerinde meydana gelen orman yangınları (1 UMKE aracı, 1 ambulans ve 11 personel), 2021 Kastamonu ve Sinop illerimizde meydana gelen sel felaketi (2 adet UMKE aracı, 2 adet 4X4 ambulans, 19 personel), 2022 Kastamonu Bozkurt sel felaketi (1 UMKE aracı, 1 ani müdahale ünitesi aracı ve 8 personel) gibi afetlerde ayrıca yurt dışında 2009-2010 Irak-Musul yaralı transferleri, 2014 Filistin-Gazze yaralı transferleri, Pakistan sel felaketi, Somali insani yardım organizasyonu, Suriye-Cerablus sağlık tedbirleri gibi birçok görevi başarılı bir şekilde ifa etmiştir.” ifadelerine yer verildi.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!