Kırıkkale’de Yaban Hayvanları İçin Doğaya Yem Bırakıldı
Gündem 71 Editörü • 4 Şubat 2023 20:51
Kırıkkale’de Yaban Hayvanları İçin Doğaya Yem Bırakıldı

Kırıkkale’de etkili olan kar yağışı sonrasında olumsuz hava şartları nedeniyle aç kalma tehlikesi yaşayan yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.

Kırıkkale Doğa Koruma ve Millî Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri ile İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi iş birliği ile kış mevsimi nedeniyle doğada açlık tehlikesi geçiren yaban hayvanları için çalışma başlatıldı.

Ekipler tarafından yemleme çalışmaları kapsamında kentin 1.300 rakımlı dağ eteklerinin yanı sıra kent genelinin farklı noktalarındaki ormanlık arazilere yaklaşık 4,5 ton yem bırakıldı.

Yem bırakılacak araziye gelen ekipler, özellikle kanatlı hayvanların yaşam alanlarının bulunduğu ormanlık alandaki ağaç diplerine ve birçok yaban hayvanlarının görüldüğü alanlara elleriyle yem serpti.

Kırıkkale Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerinden Orman Muhafaza Memuru Yılmaz Erdoğan muhabirimize yaptığı açıklamada, yüksek kesimlerde meydana gelen kar yağışı nedeniyle yaban hayvanları için yemleme yaptıklarını söyledi.

Soğuk hava, kar ve buzlanma durumunda yaban hayvanlarının besin bulmada zorlandığını hatırlatan Erdoğan, “Bugün ekip arkadaşlarımız ve jandarma timi ile birlikte ormanlık ve dağlık bölgede yemleme yaptık. Özellikle kanatlı hayvanların yaşam alanlarına, ağaç diplerine ve diğer mekanlara çuvallarla getirmiş olduğumuz yemleri buralara serperek yaban hayvanlarının bu yemlerle beslenmelerini amaçladık. Bu katkımızla yaban hayvanlarının hayatta kalmalarına yardımcı olmak istedik. Kırıkkale’nin yüksek rakımlı bölgelerinde doğa şartlarında oluşabilecek kar ve buzlanma nedeniyle kanatlı ve yaban hayvanlarının beslenmede sıkıntılar yaşanacağından dolayı beraberce bu faaliyeti gerçekleştirdik.” dedi.

Doğaya yem bırakma çalışmalarının kış mevsimi boyunca devam edeceği kaydedildi.

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!