Kırıkkale’de ‘Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu’
Gündem 71 Editörü • 29 Eylül 2022 20:46
Kırıkkale’de ‘Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu’

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde aynı gün, saat 11.00 – 14.00 saatleri arasında, trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek ve sürücü duyarlılığını artırmak için “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” mottosuyla düzenlenen kampanya uygulaması Kırıkkale’de de gerçekleştirildi.

VALİ TEKBIYIKOĞLU, ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE YAYA GEÇİDİNİ KULLANDI

Kampanya kapsamında, “Trafikte her yıl daha iyiye” mottosuyla önceki yıllarda düzenlenen “Öncelik hayatın, öncelik yayanın”, “Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz” ve “Yayalar kırmızı çizgimiz” kampanyalarının ardından bu yıl da farkındalık çalışmalarına “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla devam edildi. Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu’nun katılımıyla başlatılan kampanyanın uygulamasında Şehitler İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yaya geçinde “Dur ve Geç” levhaları açılarak, araçlar durduruldu ve yaya öğrencilerin geçişi sağlandı. Vali Tekbıyıkoğlu, ellerinde Türk Bayrakları ve kampanyanın sloganlarının yazılı olduğu pankartlarla birlikte yaya geçidi kullanan öğrencilere eşlik etti. 

YAYALARIN, ARAÇLARA GÖRE GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ FAZLADIR

Etkinlik sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Vali Tekbıyıkoğlu, “Bugün öncelikle Şehitler Ortaokulunun hemen önündeyiz. Çocuklarımızla beraber, öğrencilerimizle beraber bir farkındalık çalışması yaptık. İlk başta çocuklarımıza, trafik kurallarının nasıl işlediğini, yayanın ve taşıtların birbirlerine olan geçiş üstünlüğünün ne olduğuna ilişkin bilgilendirme sağlarken, sürücülerimizde de bu konuda bir farkındalık oluşturduk.”  dedi.  

TRAFİK KAZALARI YÜZDE 50 AZALACAK

İstatiksel olarak bakıldığında, trafik kurallarına uyulduğu zaman kaza oranlarının ciddi oranda düştüğünün altını çizen Vali Tekbıyıkoğlu, sürücülerin ve yayaların trafik kullarına uyması gerektiğini ifade etti. Vali Tekbıyıkoğlu, “Trafik kurallarına ne kadar fazla riayet edilirse, trafikteki ölüm ve kaza oranlarının da o kadar azaldığını hepimiz istatistiklerden biliyoruz. Türkiye’nin son yıllarda bu konuda çok etkin çalışması var. Trafik kazalarında ve ölümlü trafik kazalarında belirgin bir azalış var. Biz 2030 yılında, Türkiye çapında ölümlü trafik kazalarını yüzde 50 oranında azaltmayı hedefliyoruz. Bu da hem yayalarımızın hem de sürücülerimizin farkındalık düzeyinin ve kurallara uyma iradesinin kuvvetlenmesiyle olur. Bugün burada okulumuzun önünde, çocuklarımız, öğrencilerimiz ve kolluk kuvveti arkadaşlarımızla birlikte bir uygulama gerçekleştirdik. İnşallah sonuçları hayırlara vesile olur. Kazasız bir trafik temenni ediyoruz” dedi.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!