Kırıkkale’den Emekliler CHP’nin Emekli Mitinginde Buluştu
Gündem 71 Editörü • 26 Mayıs 2024 20:19
Kırıkkale’den Emekliler CHP’nin Emekli Mitinginde Buluştu

Türkiye’nin farklı kentlerinden olduğu gibi Kırıkkale’den gelen çok sayıda emekli, CHP’nin Ankara’da düzenlediği Büyük Emekli Mitingi’ne katıldı.

İl Başkanı Av. Onur Yüksel Bozdağ, onurlu yaşam ve hakça paylaşım için mitingde bir araya geldiklerini söyledi.

Aldıkları maaşlarla geçinmekte zorlanan ve hatta adeta hayatta kalma mücadelesi veren emekliler için CHP, miting düzenledi.

Ankara Tandoğan Meydanı’nda gerçekleştirilen Büyük Emekli Mitingi, ilgi gördü.

Mitinge Kırıkkale’den de katılım oldu.

Aralarında CHP Kırıkkale İl Başkanı Onur Yüksel Bozdağ’ın da bulunduğu partililer ve emekli vatandaşlar, mitingdeki yerini aldı. Bozdağ, onurlu yaşam ve hakça paylaşım için mitingde bir araya geldiklerini söyledi.

Mitingde bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel şu ifadelere yer verdi;

‘Büyük Emekli Mitingi’nde; “Emeklilere söz veriyorum. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının ilk genel seçimlerinde CHP’yi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisini birinci parti, iktidar yapacağız. Türkiye ittifakıyla biz bu seçimleri kazanacağız. Türkiye ittifakının içindeki sosyal demokratlar, milliyetçi demokratlar, muhafazakar demokratlar, Kürt demokratlar Türkiye’nin bütün demokratları önce hükümeti alacağız, sonra size hakkınızı vereceğiz. İlk seçim vaadimizi açıklıyorum. CHP iktidarında iktidar olduğumuz ilk 100 gün içinde yasal düzenlemeler derhal tamamlanıp en düşük emekli maaşı önce asgari ücrete 2 yıl sonra bırakıldığı yere bir buçuk asgari ücrete çıkarılacaktır” dedi.

CHP, bugün Ankara Tandoğan Meydanı’nda “Büyük Emekli Mitingi” düzenledi. Özel, mitingde yaptığı konuşmada emeklilerin haklarını söke söke alacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Dedim ki, elime mikrofonu aldığım her konuşmada bu büyük haksızlığı, bu büyük adaletsizliği dile getireceğim. Koca bir seçim dönemi geçirdik. 105 meydanda kürsüye çıktım. Otobüsün üstüne çıktım. Mikrofonu elime aldım ve sizlerin, emeklilerin derdini, sorununu dile getirdim. Biz o meydanlarda, konuştuk anlaştık, biz çağırdık, siz geldiniz kendi meselenize sahip çıktınız. Ve gün oldu bizim mitinglerimiz birer emekli mitingine dönüştü. Bütün Türkiye sizleri sorunlarınızı duydu, konuştu. İşte bugün Ankara bu büyük meydanda iğne atsan yere düşmüyorsa bunun sahibi sizlersiniz. Bu meydan Türkiye’nin en kalabalık, Türkiye’nin en büyük korosu, emekliler korosu. Dinleyin bakın. Dünyanın en acıklı şarkısını nasıl söylüyorlar? Emekliler elini kaldırsın. Bakın, bakın, bakın. Kaç para maaş alıyorsunuz? 10 bin lirayı duyuyor musunuz? İşte dünyanın en büyük konusunun söylediği en acıklı şark bu? Biz bundan sonra elbette defalarca dile getirdik. Anlattık ve dedik ki emeklinin sorununu çözmezseniz bundan sonra meydanlar bizimdir. Sokaklar bizimdir. Türkiye’nin dört bir yanından yedi bölgesinden 81 ilinden gelen emekliler burada mısınız? Burada mısınız? Bu sesi ya duyacaklar ya da söz verdiğim gibi durmayacağım, susmayacağım. Sizin sesinizi mutlaka bütün Türkiye’ye duyuracağım. Hakkınızı söke söke alacağım.

Bu iktidar 2024 yılını ’emekli yılı’ ilan etmişti. Bu yıl 2024 Ocak’ta verilecek maaşı en düşük emekli maaşını 10 bin lira olarak belirlediler. Yurt dışına gidiyorum. Alman Başbakanı’yla konuşuyorum. Türkiye’de emekli maaşı 270 euro diyorum. Yanlış söyledim sanıyor, düzeltiyor, 2700 diyor. İngilizce’ye, Almanca’ya, Fransızca’ya tercümesi olmayan bir emekli maaşına sizleri mahkum edenlere yazıklar olsun. Emekli ikramiyelerine bakıyoruz. Emekliler eskiden emekli olduklarında ev alabiliyorlardı emekli ikramiyesiyle. Sonra ev alamıyorlardı. Arabaya düştü. Şimdi yılların emeğine bir motosiklet parası emekli ikramiyesi verenlere yazıklar olsun. Almanya’da, Almanya’dan emekli, Hans, kalkıyor, geliyor. Manavgat’a tatil yapmaya. Ama Manavgat’ta Hasan amca, Manavgat’ta markete, bakkala gitmeye korkuyor. Borcu var, önünden geçmeye, korkuyor, utanıyor, çekiliyor. Hollanda’dan Ursula emekli olmuş. Kalkıyor geliyor Trabzon’a. Maçka’ya gidiyor. Peki Trabzonlu teyze manava gidemiyor. Pazara çıkamıyor. Sümeyye kardeşim gidip de alışverişini yaptıktan sonra hesabını veremeyeceği için filesinin üçte birini gittiği marketin kasasında bırakıyor. Böyle bir yaklaşıma Hans’ın yaşadığı hayatı Hasan’dan esirgeyenlere yazıklar olsun. Yaz aylarında iki yaz aylarında 65 bin misafirhaneyi açıyor. Toplam kapasitesi 65 bin olan öğrenci yurtlarını emekli misafirhanesi yapacaklarmış. Yattık yerlerde, alay ediyorlar. Emekli ‘açım’ diyor. Bu ‘yurda git tatil yap’ diyor. Emekli  sokağa çıkamıyor. O Çeşme’deki yurda git, Antalya’daki yurda git,  Mersin’deki yurda git diyor.”

kirikkale-chp-emekli-mitingi-2 Kırıkkale'den Emekliler CHP'nin Emekli Mitinginde Buluştu
kirikkale-chp-emekli-mitingi-3 Kırıkkale'den Emekliler CHP'nin Emekli Mitinginde Buluştu
kirikkale-chp-emekli-mitingi-4 Kırıkkale'den Emekliler CHP'nin Emekli Mitinginde Buluştu
kirikkale-chp-emekli-mitingi-5 Kırıkkale'den Emekliler CHP'nin Emekli Mitinginde Buluştu
kirikkale-chp-emekli-mitingi-6 Kırıkkale'den Emekliler CHP'nin Emekli Mitinginde Buluştu

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!