Kırıkkale’li Dağcılar Gazze İçin Tırmandılar
Gündem 71 Editörü • 3 Haziran 2024 19:14
Kırıkkale’li Dağcılar Gazze İçin Tırmandılar

Kırıkkale’de dağcılar İsrail’in saldırılarını protesto etmek amacıyla tırmanış gerçekleştirdi.

Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile bir araya gelerek tırmanış yapan dağcılar, vahşetin bir an önce son bulmasına dikkat çektiler.

İsrail´in Gazze´ye yönelik saldırılarıyla ilgili protestolar devam ediyor.

Kırıkkale Bozkır Dağcılık ve Doğa Sporları Spor Kulübü ile Filistin İnisiyatif üyeleri, İsrail´in Filistin´e yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla kentin yüksek dağlarından Sivri Dağı eteklerinde bir araya geldi.

Grup, daha sonra ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla marşlar söyleyerek zirveye yürüyüş yaptı.
Grup adına açıklama yapan Bozkır Dağcılık ve Doğa Sporları Spor Kulübü Başkanı Mehmet Dim, “Bugün buraya Gazze’deki katliamı protesto etmek için geldik. Kulüp olarak biz bu konuda duyarsız kalamadık ve Filistin İnisiyatifi grubuyla birlikte böyle bir yürüyüş yapmaya karar verdik. Evet biz dağcıyız. Dağcı grubu olarak biz ne yapabiliriz dedik ve böyle bir yürüyüş yapmaya karar verdik.” dedi.

Filistin İnisiyatif Topluluğu Üyesi Dr. Fatma Sönmez de konuşmasında, “Orada bebeklerin, çocuk ve kadınların, yaşlıların, hastaların, doktorların, sağlık personellerinin, engellilerin ve hatta ambulansların dahi acımasızca katledildiği bir soykırım yaşanıyor. Orada asla bir savaş değil, bir insanlık ayıbı yaşanıyor. Orada çocuklar ölmüyor, insanlık ölüyor. Orada katledilen bizim kardeşlerimiz. Oradaki topraklar bizim en kutsal topraklarımız.” diye konuştu.

Sönmez, Anadolu’nun en güzel şehirlerinden Kırıkkale’den, Sivri Dağın zirvesinden bütün dünyaya seslendiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Ve diyoruz ki, durdurun bu katliamı. Durdurun bu soykırımı. Hiçbir şey yapamıyorsanız dahi lütfen ama lütfen bir ses verin. Verebildiğiniz en güçlü sesi verin. Filistin’deki Gazze’deki Refah’ta plastik çadırları vuracak kadar adileşen bu soykırımı lanetliyoruz. Ve diyoruz ki bu soykırım bitene kadar, bu zulüm son bulana kadar durmayacağız. Elimizden geleni ardımıza koymayacağız. Filistin İnisiyatifi olarak 7 Ekim’den bu yana sürdürdüğümüz her platformdaki boykotlara, her platformdaki bütün çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Dağcılardan Derya Dim ise, “Aslında sözleri tükettik. Filistin söz konusu olduğunda, bu katliam söz konusu olduğunda ben kendi adıma şunu söyleyeyim. Evladının soğuk bedenine sarılıp onu son kez öpen annenin hissiyatıyla buradayım. Herkes elinden geleni yaparak ses getirmeli diye düşünüyorum. Asla sessiz kalmamalıyız diye düşünüyorum. Evet belki hiçbir şeyi değiştirmez. Ama karınca misali safımız belli olur. Ben bugün en iyi bildiğim şeyi yaparak, yürüyerek bugün onlar için yorularak zirve yapacağım. Gazze’deki bütün anneler için, evladını kaybeden anneler için yürüyeceğim. Ben bugün onlar için buradayım.” ifadelerini kullandı.

447778666_122152375220150638_6148869478389488059_n Kırıkkale'li Dağcılar Gazze İçin Tırmandılar
1717357076_5 Kırıkkale'li Dağcılar Gazze İçin Tırmandılar
1717357078_ki Kırıkkale'li Dağcılar Gazze İçin Tırmandılar
1717357080_ksi Kırıkkale'li Dağcılar Gazze İçin Tırmandılar
1717357077_06 Kırıkkale'li Dağcılar Gazze İçin Tırmandılar

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!