Kırıkkale’li Dev Pehlivan Murat Çetin
Gündem 71 Editörü • 20 Eylül 2023 21:37
Kırıkkale’li Dev Pehlivan Murat Çetin

1948 yılında Kırıkkale Karacalı Köyünde dünyaya gelen Pehlivan Dev Murat Çetin amcamız gençliğinin baharında henüz 17 yaşında iken güreş müsabakalarına başlayarak başarılı sonuçlar etle etmeye başlamıştır.

Avrupa Güreş Şampiyonasına katıldığında hem güçlü fiziği hem de dev gibi olan cüssesiyle favori olacağını hazmedemeyen 3-4 tane Rus Güreş Antrenörü tarafından antrenman yaptırma bahanesiyle bilinçli olarak beli kırılarak Avrupa şampiyonluğu macerası başlamadan engellenmiştir.

Bu sakatlığından sonra güreşi bırakmak zorunda kalan dev Murat amcamız Makine Kimya Endüstrisi Kırıkkale Silah Fabrikasına işçi olarak girerek çalışmaya başlamıştır.

1986-87 yıllarında TRT’de yayınlanan Rahmetli Cenk Koray’ın sunduğu Stüdyo Pazar Programında 50 numara ayakkabı yarışmasına Murat amcamız ile birlikte 3 kişi daha katılmıştır.

Diğer yarışmacılardan ikisine 50 numara ayakkabı büyük gelmiş, birisinin de ayağına tam olmuştur. Sıra Dev Murat amcamıza gelip, ayağına giydirmeye çalıştıklarında normalde 54 numara ayakkabı giyen Murat amcamıza 50 numara ayakkabı dar gelmiş ve büyük alkış eşliğinde birinci ilan edilmiştir.

64 Chevrolet marka arabasına sığamadığı için şoför koltuğunu söktürüp arkadaki büyük koltuğa oturarak arabayı kullanmasıyla meşhur Murat amcamız sayısız anılarıyla birlikte yakalandığı Akciğer Kanseri hastalığına yenik düşerek 11 Kasım 1989 tarihinde vefat etmiştir.

gundem71.com ve Kırıkkale Son Haber ailesi olarak kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!