Kırıkkaleli Kore Gazisi Veli Atasoy Son Yolculuğuna Uğurlandı
Gündem 71 Editörü • 14 Kasım 2021 18:35
Kırıkkaleli Kore Gazisi Veli Atasoy Son Yolculuğuna Uğurlandı

Kore Savaşı’nda esir kamplarında salgın hastalıklarla mücadele eden 244 Türk askerin, uyguladığı tedavilerle hayatta kalmasını sağlayan, üstün hizmet madalyalı gazi Hasandedeli Sıhhiye Onbaşı Veli Atasoy (92), kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.

Üstün hizmet madalyalı, Ankara’nın Mamak ilçesindeki evinde yaşamını yitiren 92 yaşındaki Kore gazisi Veli Atasoy’un cenazesi, memleketi Kırıkkale’de düzenlenen törenle toprağa verildi.

Hasandedeli Veli Atasoy, Türkiye’nin, Güney Kore’ye destek veren Birleşmiş Milletler (BM) gücü olarak katıldığı 1950’deki Kore Savaşı’nda, sıhhiye onbaşı olarak görev yaptı. Savaşta BM ordusunun askerleri, Kuzey Kore ve destekçisi Çin kuvvetlerinin esiri oldu. Esir kamplarında açlık, dondurucu soğuk, bulaşıcı hastalıklar, bit salgını, şiddet ve psikolojik baskılar sonucu Amerikalı esirlerin yüzde 38’i, İngiliz esirlerin ise yüzde 15’i hayatını kaybetti ancak aynı esir kamplarında sıhhiye onbaşı Veli Atasoy’un uyguladığı karantina sistemi, tedaviler, küçük ameliyatlar, diyet, bitten arındırma sayesinde tutsak edilen 244 Türk askerinden biri dahi hayatını kaybetmedi. Atasoy, uyguladığı sağlık hizmetleri sayesinde sadece Türk askerlerin değil Amerikalı ve diğer BM askerinin de hayatını kurtardı. Veli Atasoy, bu nedenle ABD hükümeti tarafından üstün hizmet madalyası ile ödüllendirildi.

Atasoy için merkeze bağlı Hasandede köyünde düzenlenen cenaze törenine, ailesi ve yakınları, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş, İl Jandarma Komutanı Albay Barış Cücen, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Yakup Yeşilırmak ile askeri personel ve vatandaşlar katıldı.

Hasandede Camii’nde ikindi vakti kılınan cenaze namazına müteakip Atasoy’un naaşı, köy mezarlığına defnedildi.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!