Kırıkkaleli öğrenciler bu haber sizi de ilgilendiriyor: Eğitimde teknolojik devrim!
Gündem 71 Editörü • 15 Kasım 2023 00:32
Kırıkkaleli öğrenciler bu haber sizi de ilgilendiriyor: Eğitimde teknolojik devrim!

Türkiye’deki üniversite öğrencilerine yönelik önemli bir destek programı, Resmi Gazete’de yayımlanan bir tebliğ ile resmen duyuruldu.

Bu tebliğe göre, teknolojik cihaz ve internet desteği sağlanacak olan öğrenciler için başvuru şartları ve süreci belirlendi.

Şartlar neler?
Program, 26 yaşından gün almamış ve açık öğretim programları hariç, bir yükseköğretim programına kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilere açık olacak. Destek için satın alınacak teknolojik cihazların nihai satış fiyatı vergiler dahil 9 bin 500 Türk Lirasını geçemeyecek ve ikinci el olmamaları gerekecek. Öğrenciler, cihazın faturasını elektronik ortamda düzenleyip, bu faturanın kendi Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaralarını içermesi ve IBAN numaralarının kendilerine ait olması şartlarını sağlamalıdır.

Başvuru nasıl yapılacak?
Başvurular, Gençlik ve Spor Bakanlığının bilişim sistemi üzerinden yapılacak. Öğrenciler, kimlik doğrulaması ile sisteme giriş yaparak, gerekli tüm bilgi ve belgeleri sisteme girmek zorunda olacaklar. Başvurular, gerekli şartları sağlamadığı takdirde reddedilecek ve bilgilendirme sistem üzerinden sağlanacak. Kabul edilen başvurular için, mobil telefon cihazlarının nihai satış bedelinin yüzde 44,44’ü, bilgisayar cihazlarının ise yüzde 16,66’sı oranında destek sağlanacak. Toplam destek tutarı ise 5 bin 500 Türk Lirasını geçemeyecek.

İnternet desteği için de benzer şartlar aranacak ve başvurular yine bakanlığın bilişim sistemi üzerinden yapılacak. İnternet desteğinden faydalanmak isteyen öğrenciler, yükseköğretim programlarına kayıtlı olmalı, 26 yaşını geçmemeli ve destekten yararlanılacak telefon hattının kendi adlarına kayıtlı olması gerekecek. İnternet desteği için ilk başvurular bugünden itibaren iki ay içinde yapılabilecek.

Bu destek programı, üniversite öğrencilerinin eğitimlerini teknolojik olarak daha rahat sürdürebilmeleri için önemli bir adım olarak görülüyor.