Kırıkkale’nin Havası Hassas Seviyede
Gündem 71 Editörü • 1 Aralık 2020 22:02
Kırıkkale’nin Havası Hassas Seviyede

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme Merkezi’ne bağlı Sürekli İzleme Merkezi verilerine göre ilimizin hava kalitesi kritik seviyede ölçüldü. Kırıkkale’nin ölçümleri turuncu renkle simgelendi.

Sürekli İzleme Merkezi verilerine göre Kırıkkale’nin hava kalitesi ‘Hassas gruplar için sağlık etkileri oluşabilir’ seviyesinde ölçüldü. Kırıkkale’de temiz hava için 0 ila 50 arasında bulunması gereken endeks değeri 110’a kadar yükseldi. Hava kirliliğinin korona virüs üzerine etkisi üzerine yapılan araştırmaların ardından vatandaşların merak ettiği hava kaliteleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından anbean paylaşılıyor.

Buna göre Türkiye’nin en kalitesiz havası 174 ile Düzce olurken, ikinci sırada 172 ile komşu ilimiz olan başkent Ankara yer aldı. Bakanlığın Hava Kalitesi İzleme Merkezine bağlı Sürekli İzleme verilerinden alınan bilgilere göre havası en temiz şehir Bursa oldu. Sanayi şehri olarak bilinen ve birçok sanayi kuruluşunun ilk tercih ettiği şehirlerden birisi olan Bursa’da hava kalite endeksi 10 olarak ölçüldü.

Kırıkkale’de ölçülen hava kalitesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme Merkezi tarafından uyarı yapıldı. Yapılan uyarılarda, “Açık hava sporları için iyi bir hava değil, Bisiklet sürmek için iyi bir hava değil, Açık havada yürüyüş yapmak için iyi bir hava değil ve Dışarıda piknik yapmak için iyi bir hava değil” denildi.

kirikkale-havasi-hassas-seviye-1 Kırıkkale'nin Havası Hassas Seviyede
kirikkale-havasi-hassas-seviye-2-1 Kırıkkale'nin Havası Hassas Seviyede
kirikkale-havasi-hassas-01-1 Kırıkkale'nin Havası Hassas Seviyede

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!