Kırıkkale’yi Gezen Yabancı Gazeteciler Kentin Tanıtımına Katkı Sağlayacak
Gündem 71 Editörü • 1 Aralık 2022 19:51
Kırıkkale’yi Gezen Yabancı Gazeteciler Kentin Tanıtımına Katkı Sağlayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) iş birliğinde hayata geçirilen İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında 9 uluslararası basın mensubu, 2 sosyal medya fenomeni kültürel yerleri gezmek ve kendi ülkelerinde tanıtmak için Kırıkkale’yi ziyaret ettiler. 
 

VALİ TEKBIYIKOĞLU, “KIRIKKALE ETRAFINDAN GEÇİLİP GİDİLECEK BİR ŞEHİR DEĞİL”

İl Tanıtım ve Geliştirme Programı kapsamında ilimizi ziyaret eden uluslararası basın mensupları, Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ve Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ile birlikte Obaköy’de düzenlenen kahvaltı programında bir araya geldiler. Uzman tercümanlar tarafından çevirmelerin yapıldığı kahvaltı programında Vali Tekbıyıkoğlu, Kırıkkale’nin tarihi hakkında bilgiler verdi. Vali Tekbıyıkoğlu, “100 yıl önceki bağımsızlık mücadelemizde şehrimizin çok önemli bir rolü var. O zamanki ilçelerimizden Ankara’ya bağlı olan ilçe Keskin’de önemli bir mühimmat fabrikası kuruluyor ve bizim bağımsızlık mücadelemizde de önemli bir faktör oluyor. Savaşın sonunda da savunma sanayiyle ilgili önemli tesislerin şehrimizde yapılmasıyla ilgili kararlar alınıyor. Bu devlet kararlarıyla ve sanayileşme süreciyle beraber çevre illerden göç alarak şehrimiz oluşuyor. Şehrimiz, Başkentimiz Ankara’nın hemen yanı başında bulunan yaklaşık 280 bin nüfuslu bir şehir. Kırıkkale 43 ilin bağlantı noktası olduğu için doğu ile batıyı, güney ile kuzeyi birleştiren bir şehirdir. Bizim şehrimiz, etrafından geçilip gidilecek bir şehir değil; içerisinde birçok güzellikleri, manevi durakları barından bir şehir. Biz şehrin yöneticileri olarak şehrimizin tarihi, kültürel ve manevi yönlerinin görünebilir olması için çalışmalar yapıyoruz. Yabancı basın mensuplarımızın da bu konuda bize vereceği katkıdan dolayı kendilerine teşekkür ederim” dedi. 

BASIN MENSUPLARI KIRIKKALE’NİN TARİHİ YERLERİNİ GEZDİ

Obaköy’de düzenlenen kahvaltı programının ardından Vali Tekbıyıkoğlu, yabancı basın mensuplarına hediyeler takdim etti. Vali Tekbıyıkoğlu, kahvaltı sonrası Sırbistan/Belgrat kanalı olan Studio B’ye Kırıkkale’nin tarihi yerleri hakkında tercüman eşliğinde röportaj verdi. Bulgaristan, Bosna Hersek ve Romanya’dan gelen uluslararası basın mensupları ve sosyal medya fenomenleri kahvaltı sonrası Kırıkkale’nin tarihi yerlerinden Çeşnigir Köprüsü ve Kanyonu, Keskin Sulu Mağara, Rahmi Pehlivanlı Sanat Evi, Taş Mektep, Hasandede Kulliyesi ve Peribacalarını ziyaret ettiler. Gün boyu Kırıkkale’nin tarihi ve kültüler yerlerini ziyaret ederek çekimler yapan basın mensuplarına Keskin Taş Mektep’te Abdallar Topluluğu tarafından müzik dinletisi yapılmasının ardından Kırıkkale’ye ait yöresel yemeklerde ikram edildi. Gezdikleri yerlerde fotoğraf, röportaj ve kamera çekimi yapan basın mensuplarının yaptığı çekimler Studio B, Novosti AD Beorag, Voyage Magazine, 24 Hours Newspaper Daily, 24chasa.bg, Travel Mix Channel, JP Televizija Sarajevo’da yayınlanacak.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!