Kızılay’ın Kan Stokları Azaldı Destek Kırıkkale’den Geldi
Gündem 71 Editörü • 12 Nisan 2023 23:57
Kızılay’ın Kan Stokları Azaldı Destek Kırıkkale’den Geldi

Türk Kızılayı’nın kan stoklarında azalma olduğunu duyan Kırıkkaleli vatandaşlar, iftarlarını açtıktan sonra kan verme noktalarına koştu.

Türk Kızılayı tarafından ülke genelinde yapılan kan bağışı çağrısına cevap veren Kırıkkaleliler, iftarlarını açmalarının ardından kent merkezindeki Kızılay kan bağışı noktasına giderek kan bağışında bulundu.

Her yıl ramazan ayında yaşanan kan bağışlarındaki düşüş, afet illerinde kan bağışının alınamayıp kan ihtiyacının devam etmesi ve hastanelerdeki kan ihtiyacının artması stokların azalmasına neden oldu.

Türk Kızılay’ı, ulusal kan stoklarının asgari seviyenin altına düştüğünü bildirerek kan bekleyen hastaların mağduriyet yaşamaması için kan bağışı çağrısında bulundu.
Kentlerdeki kan bağış merkezleri her akşam geç saatlere kadar gönüllülerin bağış yapabilmesi için açık tutuluyor.

Bu kapsamda Kırıkkaleli vatandaşlar da yapılan kan bağışı çağrısına destek verdi.

Kızılay’ın kan bağış noktasına gelenler, önce görevli hekim tarafından herhangi bir sağlık sorunlarının olup olmadığı öğrenildikten sonra kan vermelerinin uygun olduğu belirlendi. Ateş ve tansiyonları ölçülen bağışçıların daha sonra kanları alındı.

Bazı vatandaşlar basında Kızılay’ın kan stokunun azaldığını duyduktan sonra kan vermeye geldiklerini, bazıları ise ilk kez kan bağışında bulunduklarını belirtti.

Kan bağışında bulunan vatandaşlar bağış sonrası bir süre dinlenmeleri sağlandı ve sıvı içecekler verildi.

Bağışta bulunan vatandaşlardan Hasan Hüseyin Civelek  yaptığı açıklamada, “İftarımızı yaptıktan sonra kan vermeye geldik. Hastalara ulaşması için düzenli olarak 5-6 ayda bir kan bağışında bulunuyorum. Zaman zaman kan sıkıntısı çekiliyor. Bunu bildiğim için Ramazan ayı da olsa bağışta bulunmaya gayret ediyorum. Kan vermek bir vatandaşlık görevi. Herkese de tavsiye ediyorum.” dedi.

Bağışçılardan Akın Yılmaz  ise, “Ben 3 aydan 3 aya devamlı Kızılay’a kan veriyorum. Basında Kızılay’ın kan stokunun azaldığını duydum.  O nedenle tekrardan kan vermeye geldim. Bu görevimi yerine getirdiğim için çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Bir başka bağışçı olan Hasan Şahin de, ilk defa kan vermeye geldiğini belirterek, kanının zor bulunan kan grubu olduğunu ve kendisi gibi olan tüm gençleri de kan bağışında bulanmaya davet ettiğini söyledi.

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!