Konut Sigortası Nedir Nasıl Yapılır?
Gündem 71 Editörü • 26 Temmuz 2022 18:00
Konut Sigortası Nedir Nasıl Yapılır?

Konut sigortası, deprem, sel, dolu, fırtına, hortum gibi öngörülemeyen risklerin yanı sıra yangın, hırsızlık, soygun gibi afetlere karşı malınızın (kapsamına göre) sigortalandığı bir sigorta türüdür. DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) gibi ev veya mülk sigortası gerekli değildir. Ancak hem evi hem de mülkü kapsayan konut sigortası teklif al ev sahiplerine ve kiracılara büyük rahatlık ve güvenlik sunar. Malını ve içindekileri sigortalatmak isteyen ev sahipleri, bu çeşitlilik nedeniyle sigorta sürecini ilk bakışta kafa karıştırıcı ve yorucu bulabilirler.

Ancak ne istediğinizi, sigorta beklentilerinizi ve bütçenizi belirlerseniz size ve ihtiyacınıza uygun teminatı çok daha hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Eşyalı bir ev kiralayacaksanız, ev sigortasını içeren bir sigorta planı sizin için çok daha uygundur. Bir sonraki adım, elbette, alaka düzeyine karar vermek olacaktır. Bu noktada, dikkate değer olabilecek birkaç faktör olabilir. Kiralamak üzere olduğunuz eşyalı daire suç oranının yüksek olduğu tehlikeli bir bölgede bulunuyorsa sadece hırsızlığı değil aynı zamanda cam kırılması gibi kazara veya kasıtlı zararları da kapsayan bir garanti seçmelisiniz.

Aynı şekilde eviniz coğrafi ve iklimsel faktörler nedeniyle fırtına, dolu ve hatta hortumların sık görüldüğü bir bölgede bulunuyorsa bu olasılıkların garantiye dâhil edilmesi gerekir. Ayrıca, mülkünüzün bulunduğu mahalle veya mahallede yetersiz altyapı nedeniyle her yağışlı mevsimde su baskını vakaları varsa, garanti kapsamının bu riski de içermesini sağlamalısınız.

Ev Sigortası Fiyatı Nedir?

Seçilen sigorta firmasına ve poliçenin toplam kapsamına göre ev sigortası fiyatları değişiklik gösterir. Bundan dolayı fiyatlar oldukça büyük bir fiyat aralığında değişkenlik gösterebilir.

Konut Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Evin inşaat maliyeti, evin dış yüzeyinin ölçüsünün metrekare başına inşaat maliyeti ile çarpılmasıyla hesaplanır. Bu fiyat evin satış fiyatı değil, yeniden yapılanma fiyatıdır. Bu fiyat hesaplanırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konut inşaat fiyat listesi dikkate alınmalıdır. Maliyet fiyatı, sabit varlıkların değil, yerleşiklerin sahip olduğu malların fiyatıdır. Malların maliyeti hesaplanırken, geri satın alma durumunda sigortalı malın maliyeti dikkate alınır.

Neden Ev Sigortası İle Eşya Sigortası Yaptırmanız Gerekiyor?

Konut sigortası, seçtiğiniz poliçeye bağlı olarak mülkünüzü ve varlıklarınızı çeşitli risklere karşı korur. Taahhütler kapsamında konut ve mal sigortası bu durumlarda da sizi teminat altına alır, zorunlu Deprem Sigortası kapsamına girmeyen hasar durumlarını teminat altına alır. Klima ve kombi bakımı, çilingir hizmeti, poliçe şartlarına göre ücretsiz halı yıkama fırsatlar sunar. Kalıcı sakatlık, tedavi ve yaralanma hallerinde yapılan masraflar teminat kapsamındadır.

Dış kaynaklı kuruluşlardan çilingir, elektrik ve sıhhi tesisat işleri veya ilgili konularda indirimler sağlanır. Evin oturulamaz olması durumunda otel konaklaması ve tıbbi yardım da sağlanır. Konut sigortasını sigortambir ile ek teminatlarla uzatabilir ve mülkünüzü daha fazla süre korumak için kapsamı artırabilirsiniz.