Kooperatiften Ev Almak Mantıklı Mı? Faizsiz Ev Almak
Gündem 71 Editörü • 27 Temmuz 2020 23:36
Kooperatiften Ev Almak Mantıklı Mı? Faizsiz Ev Almak

Kooperatiften ev almak; faizsiz ev almak isteyenlerin tercih ettikleri sistemlerden biridir. Kooperatiften ev almak, eskiden oldukça tercih edilen bir sistem olurken günümüzde tercih edilme oranı daha az olmaktadır. Ancak banka kredilerinin faiz oranlarının zaman geçtikçe artması ile beraber, kooperatifle ev almayı düşünenlerin sayısı da artış göstermiştir. Özellikle alt ve orta gelir sınıfına mensup olan bireyler için kooperatiften ev almak; ev sahibi olmak ve gayrimenkul yatırımı yapmak açısından doğru bir yöntem olabilmektedir. Doğru kooperatif ile yatırım yapıldığında, kazançlı olmaktadır.

Kooperatiften Ev Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kooperatifle ev alımında önemli detaylara bakıldığında; en az yedi ortaktan oluşması gereken kooperatiflere başvuru yapılabilmektedir. Ancak kooperatif seçimi önemli olmaktadır. Bazı kooperatiflerin kişilerden para toplayarak kendilerini ev sahibi yapmadığı ve dolandırdığı bilinmektedir. Bu sebeple resmi belgeleri bulunan ve güvenilir olduğunu ispatlayan bir kooperatifle çalışılması gerekmektedir. Bu konuda gerekli ayrıntıları öğrenmeden anlaşmanın sağlanmaması ve ödemelere başlanmaması, bilinmesi gereken detaylar içerisindedir. Ayrıca bu süreçte kişinin kooperatifi ve devam eden inşaatı kontrol etmeye devam etmesi gerekmektedir.

Kooperatiften Ev Almak Ne Kadar Sürer?

Kooperatifle ev alma süresi için net bir vade verilememektedir. Her kooperatifin maddi olanakları farklı olduğu için ev yapımına ne kadar sürede başlayıp bitirecekleri konusunda net bir süre söylenememektedir. Ödeme tutarları yüksek olan güvenilir kooperatifler ile anlaşıldığında, daha kısa süre içerisinde kooperatiften ev almak mümkün olmaktadır. Ayrıca faizsiz ev alma seçeneği sunduğu için ev alacak olanlar bankaların kredi faizleri ile de uğraşmak durumunda kalmamaktadırlar. Bu sebeple daha kısa süre içerisinde daha az tutar ödeyerek ev sahibi olabilmektedirler.

Kooperatiften Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kooperatifle ev alımında dikkat edilecek hususlara bakıldığında; öncelikle kooperatifin arsayı mal sahibinden alıp almadığına bakılmalıdır. Arsaya ödenecek tutar hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır. Kooperatiften ev almak oldukça riskli olabildiği gibi bu riski azaltmak da süreç ile ilgili gerekli bilgilere sahip olarak mümkün olmaktadır. Kooperatifin belediyeden gerekli onaylarının olup olmadığına bakılmalıdır.

https://www.evhayalim.com/

https://www.evhayalim.com/kooperatiften-ev-almak-mantikli-mi/

https://www.evhayalim.com/ev-hangi-yontemlerle-alinir/