Krep Kumaş Çeşitleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?
Gündem 71 Editörü • 28 Mart 2023 22:47
Krep Kumaş Çeşitleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Giyim ve tekstil sektöründe sıkça kullanılan krep kumaş çeşitleri, rahatlığıyla ve yumuşak dokusuyla öne çıkar. Pek çok yerde kullanılan bu kumaş türü, kalitesiyle ve dayanıklılığıyla da beğeni toplar. Farklı bir üretim tarzı bulunan krep kumaşların giderek yaygınlaştığı söylenebilir. Bunların yanı sıra sunduğu avantajlarıyla ve uygun fiyatıyla da göze çarpan bir kumaş çeşididir. 

Krep Kumaş Nedir?

Pek çok kişi “Krep kumaş nedir?” sorusunun yanıtını merak eder. Moda ve tekstil sektöründe tercih edilen krep kumaş yazlık ürünlerin üretilmesinde kullanılır. Hafif yapısından dolayı terletmeyen ve rahatlık sunan bu kumaş türü, dökümlüdür. İpek, viskoz ve yün kumaşların karışımından üretilen bu ürünün cilde herhangi bir zarar vermediği söylenebilir. “Krep kumaş terletir mi?” sorusunu soranlar için bu kumaş türü, hava geçiren yapısından dolayı yaz aylarında bunaltmaz ve cildi terletmez. 

Özellikle kadın giyim sektöründe kullanılan krep kumaş çeşitleri ütü istemez. Bu sayede kullanımı oldukça pratiktir. Bunun yanında kolaylıkla elde veya çamaşır makinesinde yıkanabilir. Çamaşır makinesinde 30 derecede yıkanabilen bu üründe çekme, yıpranma veya kırışma gibi sorunlar görülmez. Yapısında herhangi bir kimyasal madde bulunmayan bu kumaş türü gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Ayrıca kumaş boyası kullanılsa dahi boyası akmaz.

Krep Kumaş Özellikleri

Sunduğu konforla ve kaliteyle beğenilen krep kumaşın pek çok özelliği vardır. Ağırlıklı olarak kadın giyim sektöründe tercih edilen bu kumaşın göze çarpan özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Likralı yapıda olan bu kumaş türü esnektir. Bu durum özellikle büyük beden kıyafet tercih eden kadınlar için büyük kolaylık sağlar. Ayrıca yıkama yapılırken çekme ya da büzüşme gibi sorunlar ortaya çıkmaz.
  • Krep kumaş özellikleri arasında en sevileni terletmemesidir. Özellikle sıcak havalarda cildi tahriş etmez, rahat ve incedir.
  • Salaş yapısından dolayı konfor sağlar. Vücudu sıkmadığı gibi vücuttaki kiloları da kapatır.
  • Ütü gerektirmeyen yapısından dolayı acil durumlarda hemen kullanılabilir.
  • Krep kumaş yapısı içerisinde ipek, yün, viskoz ya da pamuk bulundurduğu için sağlık ve çevre dostudur.

Kullanışlı ve dayanıklı olması krep kumaş faydaları arasında yer alır. Bu özelliklerinden dolayı uzun süre kullanım olanağı sunar. Uzun süre kullanılsa dahi tüylenme veya pamuklanma gibi problemler yaşanmayabilir.

Krep Kumaş Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Krep kumaşın farklı alanlarda kullanılmak üzere pek çok çeşidi vardır. Örneğin, krep kumaş çeşitleri arasında kumlu çeşidi taşlanmış olarak da adlandırılır. Kumlu krep kumaş türü esnek değildir. Mat ve salaş modeliyle kırışmayan bir üründür. İç göstermeyen yapısıyla kullanımı rahattır. Farklı renkleri bulunan bu kumaş türü, tesettür giyim sektöründe sıkça tercih edilir.

Scuba krep kumaş türü pürüzsüz yapıya sahiptir. Su geçirmeyen bu kumaş türü tesettür mayolarda ve bikinilerde ve kimonolarda kullanılır. Ayrıca tayt, abiye ve ceket gibi kıyafetlerde de tercih edilir. Diğer krep kumaş çeşitleri arasından kalın yapısıyla öne çıkan dabıl krep kumaş tesettür giyimde tercih edilir. Bu çeşitte kumaşın iki tarafı da krep dokumalı olduğu için iç göstermez. Likralı krep kumaş esnek yapılıdır ve en çok kullanılan krep kumaş türüdür. Kadın giyimde sıkça kullanılan bu ürün büyük beden ve yazlık kıyafetlerin üretiminde tercih edilir.

Krep kumaş avantajları oldukça geniş olduğu için kullanım alanları da fazladır. Giyim ve tekstil sektöründe sıkça tercih edilen bu kumaş türü abiye, ceket, İspanyol paça pantolon, eşarp, bluz, gömlek, etek, elbise, kimono, tunik, ferace, pantolon ve şort gibi ürünlerin yapımında kullanılır. Krep kumaş kullanım alanları arasında ev tekstil ürünleri de bulunur. Sofra örtüsü, masa örtüsü ve nevresim gibi ürünler de tercih edilir.

Krep Kumaş Fiyatları

Krep kumaş fiyatları kumaşın türüne, nerede kullanılacağına ve kalitesine göre değişiklik gösterir. Bunların dışında firmadan firmaya da fiyat aralığında farklılık olmaktadır. Genel olarak piyasa standartlarına uygun satılan bu kumaş çeşidi, moda ve tekstil sektörünün vazgeçilmezidir. Bu kumaş türü giderek popüler olduğu için kumaşın fiyatında farklılık olduğu söylenebilir. Yapısındaki yün, ipek ya da pamuk gibi maddelerin değişkenliği de fiyat aralığında değişikliğe neden olabilir.

Krep kumaş satın alınırken kumaş ölçüsü, kaç top alınacağına veya toptan satılıp satılmayacağına göre de fiyatlarda değişiklik olabilir. Çoğalan krep kumaş çeşitleri bu kumaşın uygun fiyatlı olmasına yol açar. Likralı, scuba, dabıl ya da kumlu çeşitleriyle öne çıkan bu ürün hem çevreye hem de insan sağlığına faydalı olduğu için revaçtadır. Dayanıklı olmasıyla ve rahat kullanımıyla her bütçeye uygun olan bu kumaş türü Kumaş Home aracılığıyla satın alınabilir. 

https://www.kumashome.com/kategori/krep-kumaslar