Mahkeme Kararı Verdi: Garip Bülbül Neşat Ertaş Filmi Vizyona Girmeyecek
Gündem 71 Editörü • 17 Aralık 2022 13:53
Mahkeme Kararı Verdi: Garip Bülbül Neşat Ertaş Filmi Vizyona Girmeyecek
Kırıkkale Haber

Türk halk ozanı Neşet Ertaş’ın hayat hikayesini anlatan filmin kendilerinden izin alınmadan çekildiği gerekçesiyle Ertaş’ın çocuklarının yapımcı Mustafa Uslu’ya açtığı davayı Ertaş ailesi kazandı.

Mahkeme, 23 Aralık’ta vizyona girecek olan ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ filmi ve fragmanın yayınlanmamasına karar verdi.

Ertaş’ın çocukları filmin vizyona girmemesi içinde ihtiyati tedbir kararı istemişti. Neşet Ertaş’ın ailesi, yazar Prof. Dr. Erol Parlak’ın ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ kitabının, babalarının isteği dışında yazıldığını iddia etmiş, kitapla aynı ismi taşıyan filmin çekimlerinin durdurulması yönünde mahkemeye başvurmuştu. Yapımcı Mustafa Uslu ünlü ozanın hayat hikayesini anlatan filmini, Erol Parlak’ın yazdığı ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ kitabından uyarladığını iddia etmişti. Neşet Ertaş’ın ailesi ise babalarının ”hayatını anlatan” bir filmin yapılmaması yönünde vasiyeti olduğunu dile getirerek ilk etapta film çekimlerinin durdurulmasını talep etmiş ancak mahkemenin aksi kararı nedeniyle bu kez de filmin gösteriminin durdurulması için yargı süreci başlatmıştı.

TARAFLAR MAHKEMEDE YÜZ YÜZE GELDİ

Türk halk ozanı Neşet Ertaş’ın hayat hikayesini anlatan filmin kendilerinden izin alınmadan çekildiği gerekçesiyle Ertaş’ın eşi ve çocuklarının yapımcı Mustafa Uslu’ya açtığı dava görülmeye devam etti. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesinde ‘Kişilik haklarına saldırının önlenmesi’ konulu davanın karar duruşmasına Neşet Ertaş’ın çocukları Canan, Döne ve Hüseyin Ertaş katılırken Mustafa Uslu eşi Sinem Öztürk ile katıldı. Duruşmaya ayrıca filmde Neşet Ertaş’ın çocukluk, gençlik ve yaşlılık halini canlandıran oyuncular katılanlar arasındaydı.

MAHKEME KARARINA KÜRTAJ BENZETMESİ

Duruşma öncesi açıklamada bulunan Mustafa Uslu, şöyle konuştu: “Neşet Ertaş’ın filminin çekilmemesiyle ilgili bir vasiyeti olsa, buna için bir vasiyetname çıkarmaz mı? Biz hiçbir kanunu, hukuku çiğnemedik. İzinlerimiz, noter muvafakatnamelerimiz hepsi var. Hayatımın en güzel filmini yaptım. Ama artık o benim evladım ve evladımı savunmak zorundayım. Çünkü onu, daha doğmadan bu mahkeme kararıyla anne karnında kürtajla öldürmeye çalışıyorlar. Bu karar ölüm kararıdır”

FİLM VE FRAGMANLARININ YAYINLANMAMASI KARARI ALINDI

Gizli görülen celsenin ardından mahkeme kararını açıkladı. Neşet Ertaş’ın hayatını konu alan ve yapımcılığını Mustafa Uslu‘nun üstlendiği ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ filmi ve fragmanlarının yayınlanmaması kararı aldı. Ertaş ailesi kararı alkışlayarak kutlarken Mustafa Uslu, ‘’Sansür, babalarının filmini yasakladılar onu alkışlıyorlar” diyerek adliyeden ayrıldı.

AİLEDEN AÇIKLAMA

Ertaş’ın çocukları ve avukatları duruşma sonrası Çağlayan meydanında açıklama yaptı. Hüseyin Ertaş kimse hakkında kötü konuşmak istemediğini söyleyerek, “Herkes kendine yakışanı yapar. Bizler elimizden geldiğince uğraştık, savaştık. Güçsüz insanlarla savaşmaya alışmışlar” dedi. Döne Ertaş ise karar sevinemediklerini söyleyerek ‘’Keşke durumlar buraya kadar gelmeseydi. Bizler babamızın vasiyetine sahip çıktık. Adalete inandık. Bu inancımızın arkasında dimdik durduk. Bize bu yolda destek veren herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

VİZYONA GİRMEYECEK

Ertaş ailesinin avukatı Uğur Çapkın ise iki gün önce film için tedbir kararı verildiğini belirterek, ‘’Bu davadan tedbir kararı verildi. Artık filmin vizyona giremeyeceği tescil edildi. Ne film ne fragmanlar yayınlanmayacak. Bu konuda mahkeme kararını verdi. 23 Aralık’ta film oynatılamayacak” ifadelerini kullandı.

KIRIKKALE’DEN AİLEYE DESTEK

Kırıkkale’den de Keskinli Taşan Kardeşler ekibinden Duran Taşan ve Tahir Uçar Ertaş’ın çocuklarının duruşma sırasında İstanbul Adliyesi’ne giderek yanlarında bulunup destek oldular.

neset-ertas-filmi-davasi-3 Mahkeme Kararı Verdi: Garip Bülbül Neşat Ertaş Filmi Vizyona Girmeyecek
neset-ertas-filmi-davasi-2 Mahkeme Kararı Verdi: Garip Bülbül Neşat Ertaş Filmi Vizyona Girmeyecek

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!