Manyetik Tahrikli Pompaların Sağladığı Avantajlar Nelerdir?
Gündem 71 Editörü • 25 Şubat 2023 14:13
Manyetik Tahrikli Pompaların Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Manyetik pompalar, sıvı formdaki tehlikeli kimyasal maddelerin tahliyesini güvenli şekilde gerçekleştirmek amacıyla kullanılan makinelerdir. Kullanım sırasında pompa, doğrudan sıvının yer aldığı kabın içerisine yerleştirilmektedir. Aynı zamanda sızdırmazlık başta olmak üzere çok sayıda avantaj sağlamaktadır. Manyetik pompa kullanımının sağladığı avantajların ise kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir:

●  Manyetik pompa kullanımı, tehlikeli kimyasalların insan sağlığına ve doğaya zarar vermesini önleme konusunda hayli önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü sıvıların güvenilir ve sızıntı yaşanmayacak şekilde tahliye edilmesi, yaşanması muhtemel olan tüm risklerin önlenmesini mümkün hale getirmektedir.

●  Manyetik pompa modelleri, diğer pompalara kıyasla çok daha kolay ve pratik bir kuruluma sahip olan ürünlerdir. Montaj işlemlerinin daha hızlı şekilde tamamlanması ise özellikle iş planlamasının gerisinde kalmamak ve bu nedenle oluşma riski bulunan aksaklıkları önlemek adına büyük bir önem taşımaktadır.

●  Manyetik pompaların fonksiyonlarına yerine getirmeleri ve performans kaybı yaşamamaları için ek parça kullanımına ihtiyaç duyulmamaktadır. Dayanıklı yapısı sayesinde tehlikeli kimyasal maddelerin transferleri sağlansa dahi herhangi bir deformasyon meydana gelmemektedir. Bu durum, firmaların ayırmaları gereken bakım zamanı ve bütçelerinde tasarruf sağlanması açısından da büyük bir avantaj sağlamaktadır.

●  Manyetik pompalar, uzun seneler boyunca aynı çalışma performansını muhafaza eden makinelerdir. Sızıntı riski bulunmadığı için sıvılar, pompa üzerinde herhangi bir bozulmaya neden olmamaktadır. Bu sayede yıllarca bakım, onarım ve tamirat işlemlerine ihtiyaç duyulmamaktadır.

●  Manyetik pompalar ile tehlikeli sıvıların güvenli şekilde tahliye edilebilmesi için ilave sızdırmazlık ürünleri ve elemanlarının kullanımına ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu nedenle conta, O-ring ve salmastra gibi parçaların değiştirilmesi için vakit ya da bütçe ayrılmasına gerek kalmamaktadır. Aynı zamanda kimyasal ürünlerin bu parçalar üzerinde, zaman içerisinde deformasyona neden olduğu bilinmektedir. Bu parçaların kullanılmaması sayesinde sızıntı risklerini önlemek mümkün hale gelmektedir.

●  Manyetik tahrikli pompalar, sızdırmaz ve dayanıklı yapısı sayesinde tahliye işlemleri sırasında yaşanması muhtemel olan tüm iş kazaları ve yaralanmalarının önlenmesinde hayati önem taşımaktadır. Bu sayede firmalarda yaşanan kaza oranlarının büyük ölçüde azaltılması ve risklerin tamamen önlenmesi mümkün hale gelmektedir.

Manyetik pompa kullanımı ile işlemlerin daha güvenli, pratik ve hızlı şekilde tamamlanması mümkün olmaktadır. Aynı zamanda bakım ve onarım işlemleri nedeniyle işlemlerin durdurulması ya da ilave bütçelerin ayrılmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Tüm bu avantajlar sayesinde firmaların iş planlamalarını daha verimli hale getirmeleri ve kar marjlarını artırmaları mümkün hale gelmektedir. Bu durum, manyetik tahrikli pompa kullanımının her geçen gün daha popüler hale gelmesinde doğrudan etkili olmaktadır.

Manyetik Pompalar Hangi Alanlarda Kullanılır? Kullanım Amacı Nedir?

Sıvıların transferleri, filtrasyonu ve sirkülasyonunu sağlamak amacıyla kullanılan makineler genel olarak pompa olarak adlandırılmaktadır. Her bir pompa modeli, kullanılacağı alana ve sıvının özelliklerine bağlı olarak farklı tasarımlarla üretilmektedir. Sıvı formdaki tehlikeli kimyasal maddelerin transferlerine uygun olacak şekilde ve dayanıklı materyallerle üretilen pompalara ise manyetik pompa adı verilmektedir.

Manyetik pompalar, doğrudan tahliyesi gerçekleştirilecek olan sıvı kaplarının içerisinde yerleştirilerek kullanılmaktadır. Dayanıklı ve özel tasarımı, tehlikeli sıvı grubunda bulunan ürünlerin dahi güvenilir şekilde transfer edilmesine imkan tanımaktadır. Günümüzde manyetik tahrikli pompaların en sık kullanıldığı alanlar ve amaçların ise kısaca şu şekilde sıralanması mümkündür:

●  Nükleer tesisler bulunan reaktörlerin düzenli aralıklarla beslenmesi gerekmektedir. Ancak gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması ve sızıntıların meydana gelmesi halinde bu işlemler hayati riskler barındırmaktadır. Reaktör besleme işlemlerinin manyetik tahrikli pompalar ile gerçekleştirilmesi ise yaşanması muhtemel olan risklerin önlenmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır.

●  Bazı sıvı maddeler, conta ve benzeri sızdırmazlık ürünleri üzerinde kristalleşme gösterebilmektedir. Bu durum sonucunda ise pompa işlevlerinin sürdürülmesi ve sıvı özelliklerinin korunması mümkün olmamaktadır. Bu durumlarda herhangi bir sızdırmazlık elemanına ihtiyaç duyulmadan tam performans gösterme özelliğine sahip olan manyetik pompalar tercih edilmektedir.

●  Günümüzde bazı sıvıların ultra saflık derecesinde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu sıvıların tahliyesi için manyetik pompa kullanmak, saflık oranlarında değişiklik yaşanmaması adına en ideal seçeneklerin başında yer almaktadır.

●  Tehlikeli sıvı grubunda yer alan bazı maddeler, sızdırmazlık ürünlerinin kullanıldığı alanlarda aşınmalara neden olabilmektedir. Bu durum sonucunda ise sıvıların sızması, insan sağlığına ve çevreye zarar vermesi kaçınılmaz bir durum haline gelmektedir. Bu durumu önlemek için en ideal çözüm yöntemi ise her zaman için manyetik pompa kullanımının tercih edilmesidir. Aynı durumi özellikle tehlikeli kimyasal taşımasında kullanılan tanker depolarının doldurulması ve boşaltılması için de geçerliliğini korumaktadır.

●  Manyetik tahrikli pompalar, birçok sıvı maddenin tahliyesini gerçekleştirmek için uygun yapıya sahiptir. Bu nedenle baz, asit, korozif, yanıcı ve diğer tehlikeli kimyasalların transferlerini yapabilmek adına en güvenilir seçeneklerin başında yer almaktadır.

Manyetik pompaların sunduğu avantajlardan yararlanmak için mutlaka güvenilirliğini ve kalitesini kanıtlamış olan markaların ürünlerini tercih etmek gerekmektedir. Dünya çapında sektörünün lideri olan Finish Thompson, diğer tüm ürünlerinde olduğu gibi manyetik pompa çeşitlerinde de en güvenilir hizmetleri sağlamaktadır. Markanın Türkiye distribütörlüğünü ise TPM Mühendislik ailesi üstlenmektedir. Bu sayede kişiler, en kaliteli ve uygun fiyatlı ürün seçeneklerine kolayca ulaşma imkanına sahip olmaktadır.