Marküteri Parke Teknikleri Nasıldır?
Gündem 71 Editörü • 5 Ekim 2022 20:15
Marküteri Parke Teknikleri Nasıldır?
Kırıkkale Haber

Sanat severler tarafından çok fazla ilgi gören marküteri sanatı farklı renklerde olan ahşap kaplamaların kesilerek ve sonrasında iç içe geçirilerek boya da kullanılmadan ağaçların tamamen doğal olan renkleri ile uygulaması yapılan bir oyma sanatı olmaktadır. Peki, bu sanat ile yapılan lamine parke markaları nasıl bir uygulamadır ve özellikleri nelerdir?

 Marküteri parke ahşap parçalar kullanılarak zeminde kendine özgü tasarımlar çıkarma ve resim oluşturma sanatı olmaktadır. Zemin kaplamadan kullanılan marküteri parkede bulunan şekillerde, desenlerde ve renklerdeki uyum son derece mükemmel olmaktadır. Bu anlamda kesilmiş parçalar kullanarak farklı ahşap türlerinden ayrıntılı tasarımlar ve resimler ortaya çıkmaktadır.

  Marküteri Parke Tasarımı Nasıldır?

 Marküteri günümüzde çok pahalı ve bir o kadar da lüks olan binalarda kullanılmaktadır. Bu anlamda kamu binaları, lüks villalar, lüks oteller gibi alanlarda ve çok pahalı evlerde kullanılmaktadır. Kullanım sağlanan yerlerde iç mimarlar tarafından tercih edilen lamine parke markaları ayrıntılı tasarımı ve renk uyumu ile çok şık ve gösterişli zeminler ortaya çıkarmaktadır. Binayı veya ev yaşam alanını güzelleştirmek ve ortama sanatsal bir boyut kazandırmak için kullanılmaktadır. Ev ortamında oda kenarında bir marküteri desenli parke kullanıldığı zaman hem geometrik desenler hem de görsel farklılık ile çok farklı bir atmosfer yaratılmaktadır.

  Marküteri Parke Teknikleri Nasıldır? 

 Marküteri uygulamasında tüm zemin kaplama tamamen dekoratif olan şekiller ile odanın boyutunu etkilemektedir. Peki, bu uygulamada kullanılan teknikler nelerdir? 

 Günümüz teknolojik gelişmelere de bağlı olarak lamine parke markaları uygulamalarında lazer teknikleri kullanılarak, hem kısa bir sürede hem de istenilen tasarımda işler ortaya çıkmaktadır. Genel olarak marküteri işçiliğinde doğal renk ve ahşap kullanıldığı için, bu teknik lazer ile de yapılsa el ile de yapılsa aynı sonucu vermektedir. Yeniçağda lazer ile yapılan bu zemin kaplama türü hem doğal hem de sağlam bir yapıda olmaktadır.

 Kullanılan teknikler ile birlikte profesyonel işçilik ile kendine özgü farklı tasarımda ve renkte zemin kaplama marküteri parke modelleri ortaya çıkmaktadır. Marküteri parkede geleneksel desenler ve renkler kullanılarak çok farklı bir atmosfer ortaya çıkmaktadır.