Mehmet Saygılı, Kırıkkale’nin Alt Yapısı İle İlgili Konuştu
Gündem 71 Editörü • 10 Ocak 2024 21:39
Mehmet Saygılı, Kırıkkale’nin Alt Yapısı İle İlgili Konuştu

Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, gazetecilerle bir araya gelerek kentte yaşanan altyapı ve su yetersizliği konularına dair açıklamalarda bulundu. Saygılı, “Altyapı bir defa yapılır ama doğru yapılır.” dedi.

Kırıkkale Bilim Merkezi’nde düzenlenen kahvaltı programında basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda konuşma yapan Başkan Mehmet Saygılı, “Altyapı bir defa yapılır ama doğru yapılır, bugün en çok bağıranlar zamanında altyapı ve su sistemini yanlış yapanlardır” dedi.

Görev yaptığı süreye dair konuşan Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, “Ben 10 yıldır Kırıkkale Belediye başkanıyım. Tekrar seçilirsek yine gereğini yaparız. Eğer beni değil de başka bir arkadaşı aday yapacaksalar da aday olan arkadaşımızın başımızın üstünde yeri var. Nasıl insanların kaderi varsa aynı şekilde şehirlerinde kaderi vardır. 10 yıllık belediye başkanlığı süremde yanlış bir şeyle anılmayız diye düşünüyorum. Şundan çok eminim ki hiç kimse Saygılı bize zulmetti, hakkımızı yedi diyemez. Görevim 50 yılda sürse bu aynı şekilde devam eder, hiç kimsenin bir şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.

Altyapı ve su sorunlarına dair sorunları cevaplayan Başkan Saygılı: “Kırıkkale suyu barajdan ve ırmaktan alınıyor, Hasandede’deki arıtma tesisine getiriliyor, orada arıtılan su dev pompalarla iki boru hattından şehrimize geliyor. Bu proje yıllar önce yapılmış bir proje. Bu projeyi bana sorsanız ben asla yapmazdım. Çünkü yanlış bir proje. O günün şartlarında doğru olduğu düşünülmüş ama yanlış yapmışlar. 2 tane botuyla şehrimize su geliyor, Bu iki boruyu yan yana döşemişler. Birinde arıza olduğunda ikisi de kesmek zorunda kalıyoruz. 10 yıllık belediye başkanlığım dönemimde şehrin tamamında sadece 5 kez su kesintisi yaptık. Bizim su problemimiz 10 yılda beş defa oldu ama altyapı problemimiz var. Hadi bugün altyapı yapacağız diye bir şey söz konusu olamaz. Altyapı yıllarca sürecek bir çalışma” ifadelerini kullandı.

Altyapı çalışmalarının zamanında doğru yapılmadığını ve şehrin bu yüzden sorun yaşadığını söyleyen Saygılı, “Kırıkkale 1450 kilometrelik bir altyapı hattına sahip. Biz Kırıkkaleli vatandaşlarımıza hissettirmeden 350 kilometre ana hat değiştirdik. Biz ana boruyu tamamen değiştirmeye kalkarsak bu şehirde haftalarca su kesintisi yaşanır. Bunun yerine vatandaşı susuz bırakmadan değiştirebildiğimiz yerlerde altyapıyı yeniliyoruz. Bir sonraki dönem eğer bize görev verilirse altyapıya daha fazla öncelik vereceğiz. Altyapı çok fazla detayı olan bir iş sadece boru değiştirmekle olmuyor. Altyapı ve su konusunda zamanında yanlışlar yapılmış ama bugün ne hikmetse en çok bağıranlar altyapıyı yanlış yapanlar. Bunun müsebbipi sizsiniz. Her gün Kırıkkale’de altyapı yapılamaz. Bir defa yapılır, doğru yapılır” dedi.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!