MHP’li Öztürk Şehit ve Gazi Sorunlarını TBMM Gündemine Getirdi
Gündem 71 Editörü • 4 Şubat 2020 17:44
MHP’li Öztürk Şehit ve Gazi Sorunlarını TBMM Gündemine Getirdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk; TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak, şehit yakınları ve gazilerimizin sorunlarını dile getirerek, Milliyetçi Hareket Partisi’nin çözüm önerilerini dile getirdi.

Gazilerin Erken Emeklilik ve İkinci İş Hakkı Sorunu Öncelikli Çözülmeli

Konuşmasında; şehitlerimizin geride bıraktığı yakınları ve gazilerimizin haklarının asla ödenemeyeceğini belirten MHP’li Öztürk; “3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yaralanarak gazi unvanı alanlardan çalışabilir durumda olanlara, talep etmeleri halinde devlet kurumlarında ikinci iş hakkı verilmektedir. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda; yıllar önce talepleri doğrultusunda ikinci işlerine atanan ve görevine devam eden çok sayıda gazimiz, 5335 Sayılı Kanun’un 30 uncu maddesi kapsamında hatalı atandıkları gerekçesiyle, atamaları iptal edilmiş ve kendilerine ödenen maaşları geriye dönük talep edilmiştir. Diğer taraftan; her malûl gazi aynı zamanda engelli bir vatandaşımızdır. 5510 Sayılı Kanun’un 28 inci maddesi gereği özür oranlarına göre, devletimizin engelli vatandaşlarımıza sağladığı erken emeklilik haklarından özür oranlarına göre faydalanmaktaydılar. Ancak 5510 Sayılı Kanun’un 38 inci maddesi ve 2013 yılında yürürlüğe giren 6495 Sayılı Torba Kanun’un 80 inci maddesi ile gazilerimizin askerlik, ya da gazilik öncesi sigorta giriş ve primleri silinmiştir. Yani gazilerimiz artık; engel oranlarına göre 3600 prim günü ve 15 yıllık sigortalılık süresiyle, erken emekli olma hakkını da yitirmişlerdir. 2013 ile 2016 yılları arasında çalışır durumdayken, erken emeklilik şartlarını yerine getirip, emekli olan gazilerimizin de emekli maaşları bu kapsamda kesilmiştir. Bu durumda olan çok sayıda gazimize, kendilerine ‘sehven’ maaş bağlandığı ve bundan sonra maaş ödenmeyeceği de geçtiğimiz yıl bildirilmiştir. Yine bu kapsamda geçmişe dönük ödenen maaşlar borç olarak gazilerimizden istenmektedir.” dedi.

Şehit Anne Babası Sadece 597 TL Maaş Alıyor

Halen; evliyken şehit düşen şehitlerin, geride kalan anne ve babasına sadece 597 TL ödenmesini eleştiren milletvekili Öztürk konuşmasına şu şekilde devam etti: “Devletimizin bekası, milletimizin bütünlüğü, bayrağımızın gönderde kalması, ezanımızın susmaması için, gözünü dâhi kırpmadan şehadete yürüyen şehitlerimizin, değerli aileleri ve kahraman gazilerimizin hakları ödenmez. Türkiye olarak; bir avuç şehit yakını ve gazimize kol kanat germeliyiz. Unutmayalım ki; şehitlerimizin geride kalanları ve gazilerimiz, bizlerin de ailesidir. Onlar için ne yapsak azdır ve devlet olarak her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirebilmeliyiz.” diyerek, şehit yakınları ve gazilerimizin için MHP’nin çözüm önerilerini sıraladı.

Şehit Yakını ve Gazilerimize Tek Bir Kurumdan Her Türlü Hizmet Sunulmalı

Şehit yakınları ile gazilerimize tek bir kurumdan her türlü hizmetin sunulmasının çok önemli olduğunu belirten MHP’li Öztürk; “Büyük kahramanlık göstermelerine rağmen malul sayılmayan kardeşlerimize gazilik unvanının verilmesiyle birlikte, onurla taşıyacakları ve çocuklarına gururla anlatacakları gazilik madalyası mutlaka verilmelidir. Ayrıca malul sayılmalarına dair mağduriyet giderilmeli, vazife malulü hükümlerinden faydalanmaları sağlanmalıdır. Bu kapsamda; mevcut güncel talep ve sorunları gerçek manada, samimi bir şekilde tekrar gözden geçirilerek, yeni ve haklı talepleri yerine getirilmelidir. Parça parça yasal düzenlemeler yerine, şehit ve gazi hakları ile ilgili tüm düzenlemeleri kapsayan tekil bir mevzuat ve kurum teşkilatlanmasına geçilmelidir. Sadece ortopedik engellilere tanınan ÖTV istisnalı araç alma imkânı; bir defalığına da olsa, diğer şehit yakını ve farklı engelleri bulunan gazilerimize veya onlarla birlikte yaşayan 1. derece yakınlarına tanınmalıdır.” dedi.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!