Mide Balonu
Gündem 71 Editörü • 16 Aralık 2022 17:12
Mide Balonu

Mide balonu, kilo vermek için uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Kilo verme tedavileri arasında gelişen tıpla birlikte farklı çözümler karşımıza çıkmaktadır. Bu çözümlerden birisi de mideye yerleştirilen balonla midenin küçültülmesidir. İnsanların kısa sürede kilo vermesine yardımcı olan yöntem hem kadınların, hem de erkeklerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerden birisi olarak bilinmektedir.

Mide balonu bugün birçok ünlü sanatçı tarafından uygulanmıştır. Bunun yanı sıra çevrenizde de aynı yöntemle zayıflayan kişileri sıklıkla görmeye başlamışsınızdır. Eğer siz de kilo probleminizden kurtulmak, bir an önce sağlıklı ve zinde bir yaşama merhaba demek istiyorsanız mide balonu ile zayıflamak için gerekli başvurularınızı yapmanızı öneririz. Çünkü hemen herkes olumlu yorumlarda bulunmaktadır.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, zayıflamak isteyen kişilerin midesine yerleştirilen ve tokluk hissetmesine yardımcı olan bir silikon balondur. Tıptaki adıyla Gastrit Ballon tedavisi ile zayıflamak mümkündür. Çünkü mideye yerleştirilen balon, midenize baskı yaparak uzun süreli tokluk hissi vermektedir. Tokluk hissiniz olduğunda daha az yemek yeme ihtiyacı duyarsınız. Böylece kilo vermeye başlarsınız. Ancak yemek yeme oranınız azalsa bile sporu ihmal etmemelisiniz.

Mide Balonu Nasıl Zayıflatır?

Mide balonu gerçekten işe yarıyor mu? şeklinde sorular fazlasıyla gelmektedir. Aslında işlemin işe yaradığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Çünkü sistemin çalışması prensibi şu şekildedir: Öncelikle midenize silikondan yapılan bir balon yerleştirilir. Ardından yerleşen balon midenize baskı yaparak size midenizin dolduğu hissiyatını vermektedir. Dolayısıyla siz de az yemek yiyerek zayıflamaya başlayabilirsiniz.

Mide Balonu ile 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Mide balonu taktıranlar arasından gelen cevaplamalar neticesinde toplamda 25 kiloya kadar bir kilo kaybının olabileceğini söyleyebiliriz. Bu 25 kilo yaklaşık 1 yıl içerisinde verilmektedir. Çünkü balon takıldıktan sonra en az 4, en fazla 12 ay sonra çıkarılmaktadır. Takılı kaldığı süreç içerisinde ise en az 10, en fazla 25 kilo gibi fazla miktarlarda kilo kaybı gözlenmektedir. Özellikle hızlı ve ameliyatsız kilo vermek isteyenler için tercih sebebi olabilecek nitelikteki tedavi yöntemidir.

Mide Balonu Yan Etkileri

Yutulabilir mide balonu şikayet ya da endoskopik balonlar açısından yapılan şikayetler oldukça azdır. Özellikle balonun mideye yerleştirilmesinden sonra 3 gün kadar kısa süre şikayetler gözlenebilir. 3 günün ardından tüm şikayetler %100’e yakın oranda kaybolmaktadır. Bu 3 günlük süreç içerisinde gözlenebilecek şikayetler şu şekildedir:

  • Midenize bir balon takıldığından dolayı mide bulantısı gözlenebilmektedir.
  • Mide bulantısı beraberinde kusmayı getirebilmektedir.
  • Kimi zaman da midenin yabancı bir nesneyi kabul edene kadar kramplar göndermesi mümkündür.

Ameliyatsız Mide Balonu Taktırma

Yutulabilir mide balonu yorumları incelendiğinde sıklıkla olumlu yorumlar gözlenmektedir. Çünkü bu yöntem tamamen narkozsuz ve ameliyatsız bir tedavidir. Mide balonu takılırken balonun şişirilmeden yutulması gerekmektedir. Yutulan balon şişirilir ve tüm kontrollerin ardından hasta normal yaşamına dönebilmektedir.