MKE Kırıkkale Mühimmat Fabrikası’ndaki Patlamanın 25. Yıldönümü
Gündem 71 Editörü • 3 Temmuz 2022 10:09
MKE Kırıkkale Mühimmat Fabrikası’ndaki Patlamanın 25. Yıldönümü
Kırıkkale Haber

MKE Kırıkkale Mühimmat Fabrikası’nda 3 Temmuz 1997 tarihinde meydana gelen patlamanın bugün 25. yıl dönümü.

3 Temmuz 1997 yılında MKE Kırıkkale Mühimmat Fabrikası’nda yaşanan patlama tüm dünyada yankı uyandırdı.

Patlamada biri işçi 3 kişi hayatını kaybederken Kırıkkale adeta hayalet şehir oldu.

Son patlamanın şiddeti o kadar yüksekti ki kentte yaşayanlar deprem olduğunu zannetti. Önceden oluşan kriz masası valinin kararlılığı ile şehir boşaltıldı.

kirikkale-3-temmuz-1997-patlamasi-25-yildonumu-003 MKE Kırıkkale Mühimmat Fabrikası'ndaki Patlamanın 25. Yıldönümü

Birçok ev ve işyerinde patlamanın etkisiyle camlar kırılmış, o sırada yolda geçen araçlardan bazıları ise devrilmişti.

Patlamayla birlikte çıkan yangın bir günün ardından ancak söndürülebilmişti. Büyük depolara yangın ulaşılmadan söndürülmüştü.

kirikkale-3-temmuz-1997-patlamasi-25-yildonumu-002 MKE Kırıkkale Mühimmat Fabrikası'ndaki Patlamanın 25. Yıldönümü

İŞTE MKE TARİHİNDEKİ PATLAMALAR

1986’daki patlama

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından temeli 1925’li yıllarda atılan fabrikada resmi verilere göre kurumdaki ilk patlama 18 Haziran 1986 yılında yaşandı. Yahşihan yakınlarındaki askeri mühimmat deposunda aşırı sıcaktan dolayı yaşanan patlamada can kaybı olmamasına rağmen 19 kişi yaralandı. Yahşihan ilçesi boşaltıldı. O patlamada etrafa yayılan mühimmatlar -Kırıkkale ve etrafından patlamamış halde bulunmuştu.

İkinci patlama

MKE’de yaşanan ikinci patlama ise ilkinden iki ay kadar sonra yaşanmış ve bu patlamada 7 itfaiye eri yangını söndürmek isterken feci şekilde can vermişti. 350 işçinin çalıştığı TNT atölyesinde çıkan yangın, 2.5 ton TNT bulunan binada kuvvetli patlamalara neden olmuş ve Kırıkkale’de büyük korku ve paniğe neden olmuştu. Bu patlamada kentteki birçok işyeri ve evlerin camları kırılmış, patlama adeta deprem etkisi yaratmıştı.

1988 patlaması

Bu iki patlamadan sonra 2 Şubat 1988 yılında yine mühimmat fabrikasında bir patlama yaşandı. Bu patlamada can kaybı olmazken 500 kalibrelik dolum atölyesinde maddi hasar oluştu. O günün rakamlarına göre bu patlamanın maliyeti 22 milyon 674 bin 500 lira olarak açıklandı.

1997 patlaması

3 Temmuz 1997 yılında yaşanan patlama ise tüm dünyada yankı uyandırdı. Patlamada biri işçi 3 kişi hayatını kaybederken Kırıkkale adeta hayalet şehir oldu. Son patlamanın şiddeti o kadar yüksektiki kentte yaşayanlar deprem olduğunu zannetti. Önceden oluşan kriz masası valinin kararlılığı ile şehir boşaltıldı. Birçok ev ve işyerinde patlamanın etkisiyle camlar kırılmış, o sırada yolda geçen araçlardan bazıları ise devrilmişti. Patlamayla birlikte çıkan yangın bir günün ardından ancak söndürülebilmişti. Büyük depolara yangın ulaşılmadan söndürülmüştü.

2008 yılında

Daha sonraki patlama 31 Ağustos 2008 yılında yaşandı. Bu patlama Barut Fabrikası’ndaydı. Üç kişi öldü 15 kişi yaralandı, Bahşılı’da 580 evin camları kırıldı. Son olay ise Haziran 2010 tarihinde yine Barut Fabrikası’nda oldu, can kaybı olmadı. Patlamalar kayıtlara iş kazası olarak geçti.

Askeri Mühimmat deposunda patlama

Kırıkkale’ye bağlı Yahşihan ilçesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetler’ine ait Mühimmat Ayırma ve Ayıklama tesisinde 02 Ocak 2012 yılında meydana gelen patlamada tesis de çalışan 4 kişinin ölümüne neden olurken 4 katlı binanın çökmesi sonucu ölenler enkaz altından çıkarılmıştı.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!