MKE Tarafından Geliştirilen UÇA’yı Yunanlılar Dikkatlice İzliyor
Gündem 71 Editörü • 1 Ağustos 2023 11:32
MKE Tarafından Geliştirilen UÇA’yı Yunanlılar Dikkatlice İzliyor

İlk kez IDEF’23 fuarında Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) tarafından tanıtılan UÇA mühimmatı, Yunan savunma medyası tarafından dikkatle takip ediliyor.

Yunan medyası UÇA’yı “Türkler düşmana fırsat vermeyeceğini söylüyor” diyerek gündemine taşıdı.

MKE, TÜBİTAK SAGE ve Koç Savunma işbirliğinde geliştirilen Havadan Bırakılan Güdümlü Deniz Mayını, Mk84 bombasından hareketle tasarlandı. Kanat Güdüm Kiti takılan bomba, uçak veya İHA sisteminden bırakıldıktan sonra istenilen noktaya uçuyor. Ardından denize düştükten sonra hedefini beklemeye başlıyor. Dünyada çok az sayıda hava kuvvetinin sahip olduğu sistem ile havadan taarruzi mayınlama kabiliyeti kazanılmış oluyor. Sistem basitçe, Mk-84 formuna sahip bomba içine yerleştirilen plastik patlayıcıdan oluşuyor. Atışın ardından Taarruzi Deniz Mayını, Kanatlı Güdüm Kiti aracılığıyla belirlenen varış noktasına GPS/INS güdümünde ilerliyor. Suya indikten sonra mayın suda bekliyor ve Akustik+Basınç+Manyetik sensörlerle bir gemi veya denizaltı yaklaştığında suyun altında infilak ediyor.

YUNANLILAR UÇA’YI DİKKATLİCE İZLİYOR

Sistem hakkında bilgileri paylayan Yunan siteler, “UÇA, hedef gemileri tespit edecek ve yok edecek. UÇA’nın ihtilaflı sularda savaş gemileri ve denizaltıların hareketlerini sınırlamayı amaçladığına dikkat edilmelidir” yorumunda bulundu.

yunan-medyasi-uca-mke MKE Tarafından Geliştirilen UÇA'yı Yunanlılar Dikkatlice İzliyor

Yunan medyası Geostratigika, UÇA’yı ‘Türkler düşmana şans vermeyeceğini söylüyor’ başlığını atarak gündemine taşıdı.

yunan-medyasi-uca-mke-2 MKE Tarafından Geliştirilen UÇA'yı Yunanlılar Dikkatlice İzliyor

Hazırlanan haberde UÇA’nın yanı sıra Türkiye’nin savunma sanayiinden söz edilerek katıldığı tatbikatlardan bahsedildi.

Bir başka yunan medyası olan Defencereview ise UÇA’dan “IDEF 2023″: MKE havadan fırlatılan bir deniz mayını sundu” başlığıyla bahsetti. UÇA’nın teknik bilgilerine yer veren haber sitesi, deniz altında bile etkisinin büyük olacağına değindi.

MKE Genel Müdürü İlhami Keleş UÇA hakkında IDEF23’te yaptığı açıklamada; “Bilinmezi çok fazla, tedirgin edici kat sayısı çok yüksek olan UÇA’yı 2024 başında envantere alacağız.” ifadelerine yer vermişti.

Tolgaozbek.com | gundem71.com

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!