MKE Tarafından Üretilen ‘OZOK’ El Bombası Teröristlerin İnlerini Yerle Bir Ediyor
Gündem 71 Editörü • 30 Ocak 2022 18:55
MKE Tarafından Üretilen ‘OZOK’ El Bombası Teröristlerin İnlerini Yerle Bir Ediyor

2017 yılında Hakkari’de şehit olan İstihkâm Üsteğmen Ozan Olgu Köreke’nin Bakım Astsubay Üstçavuş Mustafa Orman ile tasarladığı el bombası, OZOK adıyla MKE tarafından üretilerek geçtiğimiz aylarda TSK envanterine kazandırılmıştı.

2017 yılında icra edilen “Tümgeneral Aydoğan Aydın Operasyonu” esnasında Hakkâri’nin Çukurca ilçesi kırsalında yürütülen el yapımı patlayıcı tespit ve imha faaliyeti sırasında teröristlerce önceden döşenen el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu yaralanan ve ne yazık ki kurtarılamayarak şehit olan İstihkâm Üsteğmen Ozan Olgu Köreke ve Bakım Astsubay Üstçavuş Mustafa Orman’nın tasarladığı el bombası Silahlı Kuvvetler envanterine geçtiğimiz aylarda kazandırıldı.

Şehidin isim ve soy isminin baş harflerinin bir araya getirilmesi sonucu ortaya çıkan ve OZOK adı verilen el bombası, Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş. (MKE) bağlı tesislere Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapılan ziyarette tanıtımı yapıldı.

Konu ile ilgili MKE A.Ş. sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda; “Şehit Üsteğmen Ozan Olgu Köreke’nin geliştirdiği, klasik el bombalarından daha hafif ve daha etkili “OZOK” el bombasıyla @TSKGnkur teröristlerin inlerini yerle bir ediyor!#MilliGüçMKE @tcsavunma🇹🇷” ifadelerine yer verildi.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!